Engelli Çocuk İçin Okula Asansör Yapıldı

08 Şubat 2010

Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesi?nde öğrenim gören engelli öğrenci Dilara Barın Girgin, okul içindeki merdiven engelini asansörle aşıyor.

Hayatını tekerlekli sandalye üzerinde sürdüren 9. sınıf öğrencisi Girgin?in rahat hareket edebilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sakatlar Derneği Çanakkale Şubesinin desteğiyle okula engelli asansörü yaptırıldı. Asansörün anahtarı, okul müdürü Murat Yetişen tarafından Girgin?e teslim edildi.

Engelli öğrenci Girgin, asansörün yaptırılmasında katkı sağlayanlara, kendisine böyle güzel bir hediye sundukları için teşekkür etti.

Girgin, şunları söyledi.

“Merdiven engelini de bu şekilde aşabildiğim için çok mutluyum. Çünkü okul giriş ve çıkışlarında, teneffüs saatlerinde merdivenlerden iniş ve çıkışlarım okuldaki en büyük engelimdi. Öğretmenlerim ve arkadaşlarım bu konuda bana yardımcı oldular, ama her seferinde beni onların indirmesi ve çıkarması olmuyordu. Bu asansör sayesinde artık okul giriş çıkışlarında ve bina içerisinde daha rahat hareket edebileceğim. Bu engel de ortadan kalktığına göre artık tek engelim üniversite sınavı, onu da kendime olan güvenim ve çalışmalarım ile aşacağıma inanıyorum.”

İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, engellilere yönelik olan bu çalışmaları artık hemen hemen bütün okullarda uygulamaya başladıklarını ifade ederek, şöyle dedi.

“Artık bütün okullarımızda, engelli öğrenci olsun ya da olmasın engelli rampaları, asansörler ve engelli tuvaletleri yaptırıyoruz. 2-3 sene öncesine kadar yapılan okulların hiçbirinde bunlar yoktu, ama artık yeni yapılanlarda olacağı gibi eski okullara da biz yaptıracağız. Zaten bu proje sayın Bakanımızın projesidir. Artık hiçbir engelli öğrencimiz okullarında engelleriyle ilgili sıkıntı yaşamayacaklar.”

[Kaynak: Milliyet]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir