“Engellilik ve Toplumsal Bilincin Arttırılması” Konulu Panel Düzenlendi

“Engellilik ve Toplumsal Bilincin Arttırılması” Konulu Panel Düzenlendi
05 Aralık 2013

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi (FEF) tarafından bir panel düzenlendi.

Çanakkale Belediye Başkan Vekili Belgin Akpınar, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyüp Özdemir ile akademisyen ve öğrencilerin katıldığı programın açış konuşmasını ÇOMÜ FEF Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Dilek Kantar yaptı. Kantar “Uygarlığın bir başkasının kendinden önce düşünmeye başladığımız andan itibaren başladığına inanıyorum. Ajandamızda engelli kardeşlerimizin sorunlarını acaba kaçıncı sıraya yerleştiriyoruz.” şeklinde konuşurken program moderatörü ÇOMÜ FEF Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cumhur Aslan “Bugün özel bir gün. Bir şeyi ne kadar çok anlatırsak o kadar etkili olur. Engelliler konusunda da sadece engelliler gününde değil, sık sık konuşmalıyız. Engellilere acımak yerine engellilerin yaşama katılımı ve istihdamları gibi sorunlarına çözümler getirmeliyiz.” dedi.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şubesi’nden Başkan İbrahim Battal Çanakkale’de engellilik deneyimi ve derneğin sivil toplum çalışmalarından bahsederken “Ben şu an mensubu olduğum derneğe uğramadan önce görmüyordum. Derneğimize gelip etkinliklerine katıldıkça, hayata daha farklı bakabilmeyi başardım. Tüm engelli arkadaşlarımızı derneğimizin etkinliklerine katılmaya davet ediyorum. Rehabilitasyon merkezleri de çok önemli. Gözünüzü kapayıp hemen anında bu beyaz bastonu kullanamazsınız. Bunun bir eğitimi var.” dedi.

Av. Zeki Tezel ise engellilerin haklarını, bu haklar konusunda ne kadar bilinçli olunduğuna dair bilgileri katılımcılar ile paylaştı. Engelliler ile ilgili 15 yasa olduğunu belirten Tezel, bir kısım engellinin kendilerine pozitif ayrımcılık yapılmasını savunduğunu bir kısmının ise buna karşı çıktığını ifade etti.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Sibel Cevizci, iş sağlığı ve iş güvenliği açısından engellilerin temel sorunlarına dair bildiler verdi.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Elif Karaahmet ise engelli bireylerin psikolojik dönemleri ile ilgili önerilerini sıraladı.

Program katılımcıların sorularının cevaplanması ile sona erdi.

[Tuncay Ak / comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir