Engelsiz Bir Gelecek İçin Elele Etkinliği Gerçekleşti

11 Mart 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Engelliler Koordinasyon Birimi gönüllü öğrencilerinin organize ettiği “Engelsiz Bir Gelecek İçin Elele” etkinliği Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Etkinliğe Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Engelliler Koordinasyon Birimi Başkanı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Engelliler Koordinasyon Birimi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ferhat Gökmen, Engelliler Koordinasyon Birimi Üyeleri Öğr. Gör. Nesrin Hacımusalar ve Psikolog Doktor Serdar Topal’ın yanı sıra akademik personel ile öğrenciler katıldı.

Birim gönüllü öğrencilerinin birim hakkındaki deneyim ve görüşlerini paylaştığı etkinlikte açılış konuşmalarını Engelliler Koordinasyon Birimi öğrencileri adına Cemal Öney, Birim Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ferhat Gökmen ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar yaptı.

Cemal Öney, Türkiye’de 8.5 milyon engelli olduğunu ve engelli yakınlarının da hesaba katıldığında yaklaşık 30 milyon insanın engelli sorunuyla yüz yüze geldiğini ifade ederek, 2012 yılının engelliler yılı olması nedeniyle Çanakkale’de engellilere yönelik altyapı düzenlemelerine hız verildiğini, kentte ve üniversitede engellilere yönelik önemli düzenlemelere gidildiğini kaydetti. Yapılan bu düzenlemelerde emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini belirten Öney, engellilere yönelik fiziksel gelişmelerin olumlu olduğunu ancak insanların birbirini hakir görmeyecek bir zihinsel anlayışın da gelişmesi gerektiğini kaydetti. Engelli Koordinasyon Birimi hakkında da bilgi veren Öney, “4 yılda birimde edindiğim tecrübeyi 40 yılda edinemezdim. Bu tecrübe ve edindiğim bilgiler için herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Birim Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Ferhat Gökmen ise ÇOMÜ’nün öğrencilerine değer ve sorumluluk veren bir üniversite olduğunu kaydederek, birim olarak amaçlarının öğrencilerin kendilerine sunulan tüm olanaklara ayrımsız ve eşit bir biçimde ulaşmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Rektör Yardımcısı ve Engelliler Koordinasyon Birimi Başkanı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar ise gerekli altyapı çalışmalarının yapılması ve gerekli gayretin gösterilmesi ile engelleri aşmanın çok kolay olacağını kaydetti. Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar da 2012 yılının engelliler yılı olması nedeniyle çeşitli faaliyetlerin yapıldığını, ÇOMÜ’de de sembolik olarak mavi kapak kampanyasının düzenlendiğini kaydetti. Kampanya hakkında bilgi veren Aras Hisar, kampanyanın toplumda oldukça büyük bir destek gördüğünü ifade ederek, altı ay gibi kısa bir sürede iki ton mavi kapak toplandığını ve sekiz adet engelli sandalyesi alındığını kaydetti. Kampanyaya çok fazla talep olunca kampanyanın uzatılmasına karar verdiklerini belirten Aras Hisar, kampanya esnasında halkta engellilere yönelik gelişen olumlu bilinci gördüklerini ifade etti. Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar birimin güzel çalışmalar imza attığını da kaydederek birimde görev yapan gönüllü öğrencilere teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Grup Nefes tarafından “Sınırsız Melodiler” müzik dinletisi verildi. Müzik dinletisinin ardından ise çeşitli etkinlikler yapıldı.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir