Engelsiz Yaşam ve Engelliler Haftası…

26 Mayıs 2015

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nı, engelli dernekleriyle birlikte oluşturulan programla gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen programla ilgili Kent Konseyi Engelliler Meclisinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği gibi, 2008 yılında kanunlaşan Engelli Hakları Sözleşmesi’yle; Fiziksel Erişilebilirlik, Sağlık, İstihdam, Eğitim, Siyaset ve kamusal yaşama katılım gibi çeşitli başlıklar altında engelli hakları ve kurumların yükümlülükleri düzenlenmiştir. Bu sözleşme ile engelliler yasa önünde eşit kabul edilmiş, engelli bireylere günlük yaşamda herhangi bir kişiye bağlı kalmaksızın uygun yaşam koşullarının sağlanması taahhüt altına alınmıştır.
Hafta nedeniyle “Engelli Hakları Sözleşmesi”nde vurgulanan engelli haklarına ve kurumsal yükümlülüklere bir kez daha dikkat çekilmiş, kentimizin “engelsiz bir kent” olarak engellilerin engelsizce yaşamalarını sağlayacak uygulamalardaki eksiklikler vurgulanmıştır.
Engelsiz bir yaşam için “Engelsiz Çanakkale” çabalarımızı sürdüreceğimizi ifade ederken, bu yıl yapılan etkinlikler Çanakkale Belediyesi başta olmak üzere, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü, GESTAŞ, İŞKUR, Halk Sağlığı ve Sağlık Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü ve Uysal Market, Doğuş Çay Gıda Pazarlama’nın destek ve katkıları gerçekleştirilmiş ve bu desteklerinden dolayı bütün kurumlar ile Fevzipaşa Mahalle Meclisi’nin Gençlik Grubu’na Engelliler Meclisi olarak çok teşekkür ediyoruz.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir