Entegre Mücadele Çiftçi Tarla Okulu Eğitimi Yapıldak Köyü’nde Yapıldı

Entegre Mücadele Çiftçi Tarla Okulu Eğitimi Yapıldak Köyü’nde Yapıldı
06 Eylül 2014

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2014 yılı Bitki sağlığı programı talimatları doğrultusunda Çanakkale’de bu yıl ilk kez ‘Çiftçi Tarla Okulları’ şeklinde üretici eğitim çalışması başladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ile Bayramiç İlçe Müdürlüğü işbirliğinde elma bahçelerinde gerçekleştirilen Çiftçi Tarla Okulu programı, Bayramiç’in ardından 03 Eylül 2014 tarihinde Şeftali için Merkez ilçe Yapıldak Köyü’nde yapıldı.

Düzenlenen tarla okuluna İl Müdür Yardımcısı Mustafa Nazlım, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hüseyin Özen, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Uludağ, California Üniversitesinden Prof. Dr. Kassim Al-Khatib, teknik personel, Yapıldak Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yönetimi ve üreticiler katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarla okulu çalışmaları hakkında şu bilgilendirmede bulunuldu;

“Bakanlığın Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce 1995 yılından itibaren ülke genelinde yürütülen Entegre Mücadele proje çalışmaları Çanakkale’de Şeftali, Kiraz ve Elma da yürütülmektedir. Tarım ilaçlarının yoğun kullanımı ihracat potansiyelimizi azaltmakla kalmayıp doğal denge ve biyolojik hayatın bozulması, çevre kirliliği, İnsanlara ve diğer canlılara yan etki oluşturması gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Kimyasal mücadeleye alternatif mücadele metotlarının bir bütün halinde kullanımı ile Entegre Mücadele uygulamaları ön plana çıkmaktadır ve ilaçlama sayısında önemli bir azalma kaydedilmektedir.
Gerçekleştirilen Tarla Okulu çalışması kapsamında konu uzmanlarınca şeftali hastalık ve zararlıları, entegre mücadele teknikleri konularında bilgi verilmiş, soru-cevap şeklinde teknik bilgi paylaşımı yapılmıştır. Kalan eğitim programı şeftali bahçesinde uygulamalı olarak gerçekleştirilmiştir.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir