Entegre Su Projeleri için Teknik Yardım Projesi’nde İmzalar Atıldı

Entegre Su Projeleri için Teknik Yardım Projesi’nde İmzalar Atıldı
09 Mayıs 2013

Avrupa Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Belediyeler arasında, sağlıklı içme ve atık su sorununu çözecek ‘Entegre Su Projeleri için Teknik Yardım Projesi’nin mutabakat zaptı Ankara’da düzenlenen törenle imzalandı. Kentlerde AB normlarında Su ve Kanalizasyon alt yapısı kurulmasını amaçlayan projeye aralarında Çanakkale’nin de bulunduğu 21 il ve ilçe imza atttı.

Çanakkale Belediyesi’ni temsilen Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Albayrak, Su ve Kanalizasyon Müdürü Mehmet Zafer Karaca ve Temizlik İşleri Müdürü Aysun Kavcar’ın katılım sağladığı imza töreni sonrası konuyla ilgili şu açıklamada bulunuldu:

“Entegre su projeleri kapsamında, Avrupa Birliği yatırım fonlarından faydalanılarak otuz yıllık projeksiyon ile Çanakkale’nin su ve atık su yönetimi projelendirilecek olup, yapılacak önceliklendirme sonucunda ilk beş yıldaki öncelikli projelerin Fizibilite çalışmaları ve ÇED çalışmaları yapılarak bu projeler Avrupa Birliğinden alınacak fonlarla finanse edilecektir.

Proje ile içme suyu ve atık su projelerinin tesis yapım maliyetinin, yüzde 85’i AB hibesi, yüzde 6’sı Çevre Şehircilik Bakanlığı hibesi ile karşılanması, Belediyelerin ise yatırımın yüzde 9’unu üstlenmesi öngörülmektedir. Entegre Su Projesindeki Teknik Yardım Projesinin süresi 30 ay olup ilk 18 ayda IPA başvuruları tamamlanacaktır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir