Er Hamamı’nda ‘Tavan Arası’ Sergisi

02 Mart 2018
04 Nisan 2018
Seramik Müzesi
Sergi

2013 yılında restorasyonu tamamlanarak Çanakkale Belediyesi’nce kente kazandırılan Çanakkale Seramik Müzesi (Müstahkem Mevkii Er Hamamı), farklı programlar ve sergileriyle kentin seramik kültürüne ışık tutma devam ediyor. Müzenin Mart ayındaki konuğu seramik sanatçısı Tuba Önder Demircioğlu olacak.

Eski er hamamının restorasyonu ile başlayan tarihi yolculuğun sonucu kente kazandırılan Çanakkale Seramik Müzesi, açıldığı günden bu yana gerek düzenlediği farklı programlar gerekse seramik sanatının öncü isimlerini ve eserlerini kentle buluşturarak, Çanakkale’nin seramik kültürüne katkı sağlıyor. Müzenin 13. Süreli Sergisi’ni, 1991 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Anasanat dalında, Artistik Seramik bölümünde lisan eğitimini tamamladıktan sonra, 1993 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Anasanat dalında, yüksek lisans eğitimini sonuçlandıran ve 1998 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Anasanat dalında Sanatta Yeterlilik Eğitimini bitiren Tuba Önder Demircioğlu’nun eserleri oluşturacak. Sanatçı, ‘Tavan Arası’ isimli sergide seramik sanatında kullanılan birçok farklı materyali, farklı tekniklerle bir araya getirerek yorumladığı eserlere yer verecek. Farklı şehir ve ülkelerde çok sayıda sergiye katılan ve koleksiyonerlerde eserleri bulunan Demircioğlu’nun 12. kişisel sergisi olan ‘Tavan Arası’, 2 Mart 2018 Cuma günü saat 17.30’da Cevatpaşa Mahallesi, Kaya Sokak’ta yer alan Çanakkale Seramik Müzesi’nde sanatseverler ile buluşacak. Sergi, 4 Mayıs 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Tuba Önder Demircioğlu kimdir?

1991 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Anasanat dalında, Artistik Seramik bölümünde Lisans Eğitimini tamamladı.1993 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Anasanat dalında, Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.1998 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Anasanat dalında Sanatta Yeterlilik Eğitimini tamamladı.1989 yılında Gorbon Sanat Atölyesinde tasarımlar yaptı.1990 yılından itibaren Atilla Galatalı ve Filiz Özgüven Galatalı ile birlikte seramik form ve yüzeysel tasarım çalışmaları yaptı.1994-1998 yılları arasında Derishow’un tasarım grubunda yer aldı.Sosyal sorumluluk projeleri için bazı belediyelere sanat danışmanlığı yapmakta olan sanatçı aynı zamanda UKKSA’nın danışma kurulunda bulunmaktadır.Sanatçı 2001 yılında kurduğu seramik stüdyosunda kendi çalışmaları dışında artistik seramik eğitimleri vermekte, workshoplar düzenlemektedir.Aynı zamanda mekanlar için heykel ve büyük boyutlu yüzeysel tasarım çalışmaları yapmaktadır.
11 kişisel sergisi olan sanatçı yurtiçi ve yurtdışında birçok karma sergiye katılmıştır.Sanatçının eserleri, birçok yerli ve yabancı koleksiyonlarda,kataloglar da ve üç müzede yer almaktadır.

Ödüller
1989– Genç Yetenekler Seramik Yarışması, Sergileme Ödülü, İSTANBUL
1990 – Kültür Bakanlığı Sergisi, D.G.S.G Genç Kuşak Sanatçıları Seramik Sergisi, ANKARA
1991 – 52. Devlet Resim Heykel Sergisi, ANKARA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir