Erdal Bahçıvan: “Et İthalatı Konusunda Hükümetin Aldığı Kararda Reçete Doğru”

05 Mayıs 2010

TOBB Gıda ve Hayvancılık Sektör Meclisi Başkanı Erdal Bahçıvan, hükümetin et ithalatı konusunda aldığı kararda reçetenin doğru olduğunu belirterek; “Fakat biz bunun ölçüsünü kaçırırsak, kulak çekmenin ölçüsü biraz kaçarsa, o zaman kulak kopar. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekir” dedi.

Bir etkinlik için Çanakkale’ye gelen TOBB Gıda ve Hayvancılık Sektör Meclisi Başkanı ve İSO Meclis Başkanı Erdal Bahçıvan, Ticaret ve Sanayi Odası’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda gündemde olan et ithalatı konusunda açıklamalarda bulunan Erdal Bahçıvan, son aylarda Türkiye’de et fiyatlarında gereğinden çok fazla fiyat artışı olduğunu belirterek, “Türkiye’de et fiyatları dünyanın et fiyatları ortalamasının çok üstüne çıkmış durumda. Artık bırakın orta halli bir tüketiciyi, en zengin birinin dahi alırken düşündüğü et fiyatına Türkiye’de bir siyasetçinin duyarsız kalması mümkün değil. Tabi bu gerçeği de kabul etmemiz lazım. Raflarda 35 TL’lere çıkmış bir et fiyatına dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun bir siyasetçi buna göz kapayamaz. Üreticiyi koruyarak, ama tüketicinin de içinde bulunduğu gerçekle bir önlem açıklaması yapıldı. Geçen haftadan beri ithalatın daha özü olmadan sözü bile fiyatları yüzde 20’lere yakın bir şekilde aşağıya gelmesine yol açtı. İlk adımda piyasa açısından en azından tüketiciyi rahatlatacak bir boyuta doğru geldi” dedi.

“ET İTHALATI KONUSUNDA ÖLÇÜYÜ KAÇIRMAMAK GEREKİR”

Et ithalatı ile ilgili alınan kararın ölçülü olmaması halinde olumsuzluk yapabileceğine de değinen Erdal Bahçıvan, “Fakat biz bunun ölçüsünü kaçırırsak, kulak çekmenin ölçüsü biraz kaçarsa, o zaman kulak kopar. Bu sebeple yarınlarda olacak yatırımların önünü kesmek ve olumsuz etkilemek gibi bir risk oluşmaya başlar. Buna çok dikkat etmek gerekiyor. Et ve canlı hayvan ithalatında çok büyük rakamlara ulaşılacağını tahmin etmiyorum. Ümit ediyorum ki, piyasa dengeleme noktasında birleşecek. Türkiye’nin asıl önem vermesi gereken sürdürülebilir yarınlarımız olacak olan yatırımların sayısını arttırmaktır diye düşünüyorum. Bunu yaptığımız takdirde bırakın Türkiye’nin tüketimini karşılamayı, uzun yıllar sonra bölgenin de önemli bir hayvan ürünleri ihracatçısı olma şansını Türkiye yakalayacaktır. Çünkü bugün bu şansımız ve potansiyelimiz var. Yeter ki biz büyük düşünüp, modern çağın hayvancılık işletmeciliği mantığında bu hayvancılık hamlelerimizi ve politikalarımızı oluşturabilelim” dedi.

“HÜKÜMETİN REÇETESİ DOĞRU”

Türkiye’de etin ve hayvancılığın temel probleminde yapısal problem olduğuna da dikkat çeken Erdal Bahçıvan, “Bu, sabır olmadan çözülecek bir iş değil. Türkiye’de işletmelerimizin boyutu, hayvancılığın yapılış şekli bunların hepsi belli bir dönem içerisinde çözülmeden maalesef Avrupa fiyatlarına batı fiyatlarıyla girmemiz biraz zaman alacaktır. Bunu hepimizin bilmesi lazım. Çünkü şu anda dünyada ne yazık ki en pahalı etini ve sütünü üretiyorsunuz. Ama yine bunu üreten insanımız mutlu değil. Bu kadar büyük bedel ödemesine rağmen tüketici mutlu değil. Bu kadar bedel ödenmesine karşı mutlu olması gereken yerde mutsuz. Demek ki, bir yerde yanlışlık var. Ya işi yaptığınız makine, ya da üretim şekliniz yanlış. Tüketiciyi ve üreticiyi ortak bir mutluluk noktasına getirmeden bu işte kesin yapısal çözüm getirdiklerimiz mümkün değil. Bu da biraz zaman alacak. Verimlilik her konuda temel unsurdur. Artık dünya kaynakları daha rasyonel ve daha verimli kullananların dünyası olacak. Tarım ve hayvancılık bunların en başında geliyor. Bunu başarmak zorundayız. Bunu başarmadan kısa yoldan bunu halledelim dersek o zaman ilelebet yurt dışına mahkum olup Türkiye’yi hayvancılıkta tamamıyla dışa mahkum eden bir ülke olursunuz. Hükümetin reçetesi doğru. İnanıyorum ki karşılıklı diyalog ile kulağı koparmadan bu işi çözeceğiz ve çözmeliyiz. Bu ülke ve sorun bizimse bunun çözümü de bizim olması lazım. Kavgayla ve gürültüyle bu işler çözülmez. Ben bunun sağlanacağına inanıyorum” dedi.

Toplantıya, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İlhami Tezcan, Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüseyin Aytop katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir