“Erdener Can’da bu durumdan nasibini almış”

06 Ağustos 2015

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kent Konseyi tartışmaları sonrasında yaptığı açıklamaların ardından gelen eleştirilere yeni bir açıklama ile cevap verdi. Kamuoyunda kafa karışıklığı yaratmaya çalışan “teşne bir topluluk” olduğunu söyleyen Gökhan, açıklamasında Ak Parti İl Başkanı Erdener Can’a yönelik olarak “Can’ın da ifade ettiği gibi Kent Konseyine, bu kentte yaşayan herkes, tabii ki dokunabilir dokunulmaz değildir. Ayrıca Kent Konseyi, iktidarlarında herkesin çok iyi bildiği “dokunanın yanacağı” gizliliklerde barındırmaz” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama:

“Temmuz ayı olağanüstü meclisinin gündem konusu hakkında var olan tüm bilgiler kamuoyu ile paylaşılmış olmasına rağmen, bu durum üzerinden kafa karışıklığı yaratmaya teşne bir topluluk var ki, son olarak AKP Çanakkale İl Başkanı Sayın Erdener Can’da bu durumdan nasibini almış.
Söz konusu meclis toplantısı ve alınan kararın ardından, eski defterleri açıp tarafları karşı karşıya getirme çabasına düşen, durumu kaşıyarak derinleştirmeye çalışan, yetinmeyip bu durumla Çanakkale Kent Konseyini de ilişkilendirip itibarsızlaştırmaya çalışan topluluğa karşı geçtiğimiz hafta basına bir açıklama yaptım.
Çünkü zamanlarının büyük bölümünü sosyal medyada geçirip, bu mecralar üzerinden kişileri, kurumları karalayıp, insanların kişilik haklarına ağır hakaretler eden bu topluluğa karşı birilerinin söz söylemesi şart olmuştu. O kişi de ben oldum, çünkü kantarın topuzunu kaçıran, ne yazık ki bazılarının da seçilmişlerden oluştuğu bu kişilerin taarruza geçtiği kişiler, temsilcisi olduğum kurumun çatısı altında çalışan bayanlardan oluşmaktaydı. Eleştiri yağmurlarına tutulan kurum da, oluşumu ve sürdürebilirliği için uzun yıllar boyunca büyük emekler verdiğimiz, başarılı çalışmaları ile Türkiye’nin dört bir yanında örnek gösterilen Çanakkale Kent Konseyi idi.
Basın toplantısında kimsenin aklında soru işaret kalmaması adına, mecliste görüşülen imar plan tadilatı dosyası hakkında tüm süreci ve ilişkilendirilen diğer dosya arasında ki farkları bir kez daha, uzun uzun anlattım.
Ardından bu dosya fırsat bilinerek Kent Konseyine ve çalışanlarına yapılan saldırılara karşı da tepkimi ifade ettim. Ancak Sayın Can, eleştiri getirdiğim kişilerin sosyal medyada Çanakkale Belediyesi’nin kadın bir çalışanına, bir üst düzey yöneticisine ve şahsıma yaptığı hakaretleri, yakışıksız ifadeleri okumadan bu açıklamayı yapmış olacak ki, “Kamuoyunun eleştirilerine, görüşlerine ‘şerefsizler’ gibi hakaret içeren sözlerle karşı gelmek asla demokrasi ve demokratik anlayışla bağdaştırılamaz” demiş.
Oysa ki eleştirilerim yalnızca ve yalnızca, Kent Konseyi yönetimine talip olup, yapılan seçimde başarılı olamayan ve ardında buldukları her fırsatta, Kent Konseyi çalışmalarını ve yönetimini yeren ve kendilerini de çok iyi bilen birkaç kişinin yakışıksız ifadelerine idi.

Sayın Can’ın da ifade ettiği gibi Kent Konseyine, bu kentte yaşayan herkes, tabii ki dokunabilir dokunulmaz değildir. Ayrıca Kent Konseyi, iktidarlarında herkesin çok iyi bildiği “dokunanın yanacağı” gizliliklerde barındırmaz.

Demokrasi anlayışımı da eksik ve yanlış bulan, sözlerimi bir Belediye Başkanına yakıştıramayan AKP İl Başkanı Erdener Can’a; siyasette, özel yaşamda ya da profesyonel iş yaşamında birlikte çalıştığı bayan arkadaşlarına karşı, terbiye sınırlarını aşan ifadelerle karşılaştığında, takınacağı tutumla ilgili de empati yapmasını tavsiye ederim. Bir tavsiyem de, İl Başkanlığı görevini yürüttüğü partisinin, Kent Konseyi ve çalışmaları ile daha yakın ilişkiler içinde bulunması yönünde olacaktır. Zira Kent Konseyi herkesindir ve herkesin düşüncesine ihtiyacı vardır. Kent Konseyi, kenti oluşturan tüm kurum ve kuruluşların, demokrasinin vazgeçilmezi Sivil Toplum Kuruluşlarının yani halkın katılımdan beslenir ve ancak derdi sadece yaşadığı kent olanların katılımıyla büyüyüp, gelişir.”

ec
“Kent Konseyi Dokunulmaz, Eleştirilmez Değildir”

AK Parti İl Başkanı Av. Erdener Can’ın geçen günlerde yaptığı açıklamada ise şu ifadeler yer alıyordu:

“Kent Konseyi adıyla anılan halkın oluşturduğu, oluşturması gereken konsey dokunulmaz değildir. Dokunulmazlığın tanımı ve kimlerle sınırlı olduğu kanunlarımızda açıkça belirlenmiştir. Bunun dışında her organ, kurum ve kuruluş hem ilgilileri hem de kamuoyu tarafından eleştirilebilir, karar ve uygulamaları tartışmaya açılabilir. Kamuoyunun eleştirilerine, görüşlerine ‘şerefsizler’ gibi hakaret içeren sözlerle karşı gelmek asla demokrasi ve demokratik anlayışla bağdaştırılamaz, bu sözler herhangi bir Çanakkale Belediye Başkanına da yakışmaz.
AK Parti İl Başkanı Av. Erdener Can, Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan, basın toplantısında hem herkes ‘Kent Konseyi’nin yönetim kurulu ve genel kurul toplantılarını izleyebilir, katılabilir…’ derken bir yandan da son seçimli genel kurulda mevcut konsey yönetimine alternatif olarak çıkan adaylar ve listelerini de ‘Kent Konseyini aslında bilmeyen, işlevinden habersiz insanlar Kent Konseyinin içine girip, karıştırıp, Kent Konseyini ele geçirip, çıkarları için çalıştırma noktasında hareket edemezler. Onun için bir kere bunları açık ve net bir biçimde bilmemizde yarar var…Demokrasi anlayışındaki eksikliği ve yanlışlığı açık ve net şekilde ortaya koyuyor. Oysa demokrasiye inanan yöneticiler ve kişiler çok iyi bilmelidirler ki, herhangi bir organ ya da kurumun genel kurulunda mevcut yönetime alternatif adaylar ve yönetim listelerinin çıkarılması ve genel kurulda yarışması, demokrasinin “olmazsa olmaz” koşullarındandır. Tek adaylı, tek alternatifli seçimler ancak birilerinin kararlarını onaylamaktan öteye geçmez. Üstelik ‘Çanakkale Kent Konseyi’nin son genel kurulunda alternatif oluşturanlar sadece 4 oyla seçim kaybetmişler ancak bu sonucu da demokratik olgunlukla karşılamışlardır.Belediye başkanı ‘Kent Konseyi’nin şeffaf olduğunu, halka açık alanlarda toplantılar yaptığını anlatıyor. Ve burada gizli bir şey olmasının mümkün olmadığını, kendisinin ve partisinin konseye hiç müdahil olmadıklarını, bunun kendi anlayışına ters olduğunu, konseyin bütçesinin belediye meclisi tarafından da denetlendiğini iddia ediyor. Ancak, partisinden belediye meclisine seçilmiş bir üyenin, Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde de hakkı olan bir yetkiyi kullanarak, sorduğu mali sorulara tatmin edici cevaplar alamadığını unutmuş ya da bilmiyormuş gibi davranıyor”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir