Erenköy Halkı Referanduma Gitti

21 Ekim 2012

Yeni Büyükşehir belediyesi yasa tasarısıyla kapatılması gündeme gelen Erenköy Beldesinde halk referandum için sandık başına gitti.

Sabah saat 10:00’da başlayan referandum oylamasına belde halkı büyük ilgi gösterirken Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ali Sarıbaş da beldeye gelerek referandumu yakından takip etti ve halk ile sohbet etti. Yapılan referandum ile ilgili açıklamalarda bulunan Erenköy Belediye Başkanı Alaattin Özkurnaz halkın iradesini yansıtmak için referandum yaptıklarını belirterek; “Bugün beldemizin kapatılmaması için referandum yapıyoruz. 1992 yılında halk iradesiyle belediye olsun diye referandum yapılmıştı. Fakat 2012’ye geldiğimizde bu irade yok sayılarak hükümet tarafından beldemiz için kapatılma girişiminde bulunuluyor. Oysa nasıl ki belediye kurlusun diye referandum yapıldıysa, halk iradesi sorulduysa bugün de vatandaşa bu şekilde sorularak tercih halkı vatandaşa bırakılarak bu şekilde referandum yoluyla bu yasanın çıkmasını bekliyoruz. Şuan ki politika da halkın iradesini yok sayıyorlar. Biz bunu şiddetle protesto ediyoruz. Demokrasi olan ülkelerde de mutlaka halk iradesi olmak zorundadır. Ülke genelinde yaklaşık 1586 tane belediye kapatılacak. Bu kentleşmeye yüz tutmuş 20 yıldır, 30 yıldır, 50 yıldır belediyecilik kültürü ile yaşayan bazı yerleşim yerlerini ki biz 20 yıldır burada belediyecilik kültürü almış yerleşim yeri olarak tekrar muhtarlık tüzel kişiliğine dönüşmesini kesinlikler kabullenmiyoruz. Şiddetle protesto ediyoruz. Hükümet vatandaşın düşüncesine saygı göstermelidir. Burada halkımız kapatılsın diyorsa kapatılsın diyoruz ama kapatılmasın diyorsa bunu da devletin göz önüne almasını bekliyoruz” dedi.

“Cehalet anıtları dikilmeli”
Özkurnaz Ak Parti Milletvekili İsmail Kaşdemir’in “Oraya bir tane bisküvi kutusu koyarak referandum yapmanın da çok sağlıklı bir sonuç vereceğini düşünmüyorum” sözlerine ise sert tepki göstererek; “Ben bu sözleri cehalet anıtı dikilmesi gereken bir söz olarak değerlendiriyorum. Halk iradesi eğer bisküvi kutusunda da iradesini gösteriyorsa ona saygı duymak zorundalar. Hakaret etmek zorunda değillerdir. Her ne kadar bu bisküvi kutusunda da yapılmış olsa da halkın belli bir görüşü oraya yansımaktadır. O yüzden cehaletine veriyorum ve laf söyleme gereği bile duymuyorum” diye konuştu.

Sarıbaş referandum bölgelerinde
Öte yandan kapatılması gündeme gelen belediyelerde yapılan referandumları Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ali Sarıbaş da yakından takip etti. Sarıbaş, Erenköy Beldesine gelerek halk ile sohbet ederek görüş alışverişinde bulundu. Sarıbaş yapılan referandum ile ilgili yaptığı değerlendirmede; “Çanakkale’nin 11 tane beldesinin kapatılmasının kararını parlamentoda yada AKP yada Recep Tayyip Erdoğan veremez. Oturduğu yerden kimsenin buradaki haklarını ben yaptım oldu deme hakkına sahip değildir. Siz hükümet yada parlamenter olabilirsiniz ama bütün bu yapılacaklara halk kendisi karar vermelidir. Biz bugün Cumhuriyet Halk Partisi olarak halkın kendisinin karar vermesini sağlamak adına referandum yapıyoruz. Burada oturan halkımız eğer derse ki benim beldem kapansın çok doğaldır ama benim belediyem kapanmasın diyorsa bundan doğalda bir şey olamaz. Yerinde yönetim budur. Bugün dayatılan belediyelerin kapatılması ve kimseye sorulmamasıdır. Bu dünyanın hiçbir yerinde yoktur. AKP’nin kendi içindeki milletvekilleri de buna karşı olduklarını söylüyorlar” şeklinde konuştu. Sarıbaş Ak Parti Milletvekili İsmail Kaşdemir’in “Oraya bir tane bisküvi kutusu koyarak referandum yapmanın da çok sağlıklı bir sonuç vereceğini düşünmüyorum” sözlerine ise; “Biz onların anlayışı içinde olmadığımızı halkın içine girerek bunu gösteriyoruz. Sandığın başında herkes durabilir. Şeffaf olarak tutanaklara bakabilir. Biz burada siyaset yapmıyoruz ve halkın kendi kendine sandığa gelmesini istiyoruz. Burada bir parti yada belediye başkanı seçmiyorlar. Burada belediye kapanmasın mı, kapanmasın mı konusu var. Bu insanlara baskı yapmayın. Gelin halk kendi kendini yönetmeye kendisi karar versin” dedi.

Sonuçlar Açıklandı
Erenköy’de hafta sonu yapılan referandum sonuçları açıklandı.

Yeni Büyükşehir belediyesi yasa tasarısıyla kapatılması gündeme gelen CHP’li beldelerde referandum yapıldı. Erenköy’de gerçekleştirilen referandum sonuçları belli oldu. Sonuçlar hakkında bilgi veren Erenköy Belediye Başkanı Alaattin Özkurnaz; “Yeni Büyükşehir belediyesi yasa tasarısıyla kapatılması gündeme gelen ve içinde beldemizin de yer aldığı belediyelerde hafta sonu referandum yapıldı. Bu çerçevede beldemizde yapılan referandumda halkımız Ak Partiye tokat gibi bir cevap verdi. Sabah 10:00’dan akşam 17:00’ye kadar yapılan referandum sonuçlarına göre 1173 oy kullanan seçmenden 680 kişi sandığa gitti. Çıkan sonuçlarda 611 kapatılmasın, 69 kapatılsın sonucu çıktı. Buda halkımızın belediyesine sahip çıktığının bir göstergesi olmuştur” dedi.

[Medya Hedef][Güncelleme: 22 Ekim 2012 Pazartesi]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir