Yrd. Doç. Dr. Erkan Melih Şahin: Yüksek Tansiyon İhmale Gelmez

29 Eylül 2009

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğinden Yrd. Doç. Dr. Erkan Melih Şahin, tansiyon olarak bilinen kan basıncının ihmale gelmeyeceğini belirterek, ?Yetişkin bireyler yılda enaz bir kez kan basıncını ölçtürmeli? dedi.

Yüksek tansiyonun tedavisinde çok güçlü ve güvenli ilaçların mevcut olduğunu ancak hastalığın kötü etkilerinden korunabilmek için ilaçları yeterli ve uygun tedavi programları içinde kullanmak gerektiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Erkan Melih Şahin, ?Toplumdaki yüksek tansiyon hastalarının hemen hemen yarısı henüz hastalıklarının farkında olmadığı gibi tanı konmuş yüksek tansiyon hastalarının da yine bir kısmı uygun veya yeterli tedavi kullanmadıklarından hastalıkları kontrol altında değil. Yani ilaç kullanıyor olmak da aslında yüksek tansiyon hastalığından korunmanın güvencesini sağlayamayabiliyor? dedi.

Yrd. Doç. Dr. Erkan Melih Şahin, yüksek tansiyon hastalığının erken tanısını sağlamak ve tedavi etkinliğini değerlendirmek için bütün yetişkinlerin yılda en az bir defa bağlı bulundukları aile hekimleri veya sağlık ocağı hekimlerine gidip sağlık taramalarını ve kan basıncı ölçümlerini yaptırmalarının yeterli olacağını da belirterek, ?Yüksek tansiyon hastalarının sık sık kan basınçlarını ölçmeleri veya sağlık kuruluşlarında ölçtürmeleri, bu ölçümleri kaydedip hekimlerine göstermeleri yerinde olacaktır. Evde kendi ölçüm aletleri olan hastalar da aletlerin ölçüm güvenilirliklerinden emin olmak için, aletleriyle birlikte sağlık kuruluşlarına gidip, kan basınçlarını ölçtürebilirler? dedi.

İHA

Yorumlar...
  • osman tecirli
    26/02/2010 06:39

    hocam selamlar....

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir