Ersümer, Çanakkale Siyasetini Değerlendirdi

14 Ocak 2013

Eski Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer kurmayları ile birlikte 2013 yılının ilk istişare toplantısını gerçekleştirdi.

Eski Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer kurmayları ile birlikte mutat hale getirdiği istişare toplantı serisinde 2013 yılının ilk toplantısını Truva Otelinde gerçekleştirdi. ANAP döneminde birlikte siyaset yaptığı ekip ile bağlarını hiç koparmayan, aksine güçlü tutan Ersümer yemek sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ersümer Çanakkale’deki yerel seçimler öncesi yaptığı değerlendirmede; ” Yerel seçimler ile ilgili herkesin kabul ettiği bir gerçek var. Şuanda AKP’nin AKP teşkilatının öngördüğü adaylarının CHP ile arasındaki oy farkını kapatabilecek bir performansta olmadığı gözüküyor. Genelde bu böyle gözüküyor. Tabi CHP’nin içindeki çokta olumlu olmayan bir takım siyasi çekişmelerde herkes tarafından gözleniyor. AKP belki kazanamayacak ama AKP’ye seçimi CHP kazandırabilir. Nasıl kazandırabilir. Kendi içindeki bölünmeler, aday tespitinde yaşanacak olan çekişmeler, sürtüşmeler yada yanlış bir aday tespiti burada seçimi AKP’ye ikram edebilir. Şuan ki görüntü odur. Tabi burada MHP’de etkin bir konumda. Çanakkale mahalli seçimlerinde MHP adayının aldığı oy eğer AKP adayının aldığı oy ile birleşirse o zaman CHP’yi rahatlıkla geçebiliyor. Böyle bir ihtimal var mı diye sorarsanız şimdiye kadar hiçbir seçimde böyle bir ihtimal olmadı. Bundan sonrada olur mu olamaz mı onu bilemiyorum. Genelde bir takım AKP politikalarının MHP tarafından desteklendiğini de mecliste izliyoruz. Bu bir seçimdir. Seçim tam bir ölüm kalım savaşıdır. Seçimde böyle bir şey olacağını zannetmiyorum. O nedenle seçimlerde ki asıl etkenlerden biri de MHP’nin adayı ve alacağı oy olur. Benim söylediklerim geçmişteki sonuçlardır. Tamamen somut bir bilgiye dayanmayan tahminlerdir. Ben tahminlerimi yaparken de çok fazla mahcup olmak istemeyen bir siyasetçiyim. Yaşayıp göreceğiz” dedi.

“Kurmaylarım siyaset yapmak istiyor”
Ersümer kurmaylarının siyaset yapmak istediğini de dikkat çekerek; “Onlar benden bir şeyler bekliyorlar. Onlar burada siyaset yapmak isteyen insanlar. Son 20 yıldır 25 yıldır hepsi fiilen siyaset yapmış insanlar ve siyaseti çok iyi bilen kişiler. Birde onların farklılıkları var. Onlar bir bakanla Başbakan Yardımcısıyla hizmet edebilmenin tadını almış insanlar. Onlar yapılan hizmetlerin meyvelerini de şimdi topluyorlar. Her gittikleri yerde yaptıkları hizmetler ile sevgi ve saygı görüyorlar. Hizmete alışmış insanlar. Onlar onun peşindeler. Bir imkan bir fırsat bulabilir miyiz. Yine Çanakkale’ye hizmet edebilirmiyizin heyecanı içindeler. İçlerinde belediye başkanı olmak isteyenler var, mevcut belediye başkanları var. İl Genel Meclisi adayları olabilir. Nasıl olacak nereden olacak biz bunları konuştuk. Onların beklentisi benden acaba yeni bir oluşum mu var. Yeni bir partimi kuruluyor. Bu toplantıdan beklentileri oydu. Gelirken de herkes bize tembihledi aman iyi bir haber ile gelin. Tabi benim onlara yeni bir haberim olmadı. Çünkü şuanda Türkiye genelinde siyasi platforma çıkmaya hazır bir oluşum yok. O habere de çok memnun olmadılar” şeklinde konuştu.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir