Eşinin ağzından Teoman Alpay’ın anıları…

Eşinin ağzından Teoman Alpay’ın anıları…
12 Mart 2020

Kent Müzesi’nin konuğu “Eşinden Teoman Alpay Anıları” sohbet konusu ile eşi Ruhsar Renda Alpay oldu. Teoman Alpay’ın ölümünden sonra eserlerine sahip çıktığını belirten Ruhsar Alpay, bu konuda büyük mücadele verdiğini dile getirdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentten 17 İsim” süreli sergisinin paralelinde kent sohbeti gerçekleştirildi. “Eşinden Teoman Alpay Anıları” adlı sohbete kendisini tanıtarak başlayan Teoman Alpay’ın eşi Ruhsar Renda Alpay, Biga doğumlu olmasına rağmen deniz sevdası nedeniyle Çanakkale’yi çok sevdiğini, gençliğinde babasının gazetesinde çalıştığını söyledi. Teoman Alpay’ın amcasının arkadaşı olduğunu, lise çağlarında onun şarkıları ile gösteriler yaptıklarını söyledi. Çanakkale kentinin pek çok değerli isme sahip olduğunu rahmetli eşi Teoman Alpay’ın da onların başında geldiğine değindi. 1981 yılında evlendikten sonra Teoman Alpay ile sanat camiasının değerli isimleri ile tanışma fırsatı yakaladığını ifade ederken Samanyolu şarkısı gibi popüler şarkıların ortaya çıkış süreçlerini de paylaştı ve kendisine ithaf edilen şarkılar da olduğuna değindi. Teoman Alpay’ın babasının avukat olmasını istediğini fakat karşı çıkışlara rağmen sanata olan sevgisinin arkasında durduğunu ve hukuk okuduğu sırada sanat faaliyetlerine devam ettiğini söyledi. Teoman Alpay hakkındaki doğru olduğuna inanılan yanlışları da düzeltmek istediğini 200’e yakın eser sahibi olan rahmetli eşinin eserlerinin günümüzde de dinlenir olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. 2005 yılında vefat ettikten sonra da kendisinin eserlerine sahip çıkmak için mücadele verdiğini söyledi. Çanakkale’nin ve ülkenin pek çok önemli isminin de anıldığı sohbet, konukların da katkılarının ardından sona erdi.

Öte yandan Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 25 Mart 2020 Çarşamba saat 18.00’da Semra Canbulat ve Hasan Temel Turhanlı ile “Çanakkale’den Ece Ayhan Geçti” başlıklı sohbet gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir