Eşinin Mezarının Yanına Yaptırdığı Mezarın İçinde Yatıyor

Eşinin Mezarının Yanına Yaptırdığı Mezarın İçinde Yatıyor
24 Ocak 2012

Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Çamlıca köyünde yaşamını sürdüren Fethi Ertan (76), 15 yıl önce kanser hastalığı sebebiyle hayatını kaybeden eşine olan sevgisini karısı için yazdığı 8 kıta şiiri 2,5 metrelik mermere yazdırıp mezarının başına asıp, yanına yaptırdığı mezarın içinde belirli günlerde yatak, yorganla yatarak gösteriyor.

76 yaşındaki Fethi Ertan, eşi Zeynep Ertan’ın 15 yıl önce aniden rahatsızlandığını belirterek, “İlk önce Çanakkale’de hastaneye gittik. Eşimin kanser hastalığı olduğu ortaya çıkınca hemen İstanbul’a gittik. İstanbul’da Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde tedavisine başlanan çok sevdiğim eşim 18 günlük tedavinin sonunda maalesef 1997 yılında hayatını kaybetti. Onu çok sevdiğim için de 8 kıtalık bir şiir yazıp 2,5 metre uzunluğundaki mermere yazdırıp mezarının başına astım” dedi.

EŞİNİN MEZARININ YANINA YAPTIRDIĞI MEZARIN İÇİNDE BELİRLİ GÜNLERDE YATAK YORGAN YATIYOR
Eşi ile 36 yıllık evlilik hayatı boyunca birbirlerini hiç kırmadıklarını ve birbirlerine Zeynep abla, Ertan abi şeklinde hitap ettikleri de belirten Fethi Ertan, “Evlilik hayatımız boyunca birbirimizi hiç kırmadık ve kötü söz söylemedik. 15 yıl önce eşimin vefatının ardından bir parçamı kaybettim. O günden itibaren de hergün mezarına gelip onu ziyaret ettim. Onu çok sevdiğim için ölmeden önce eşimin mezarının yanında kendime mezar yaptırdım. Eşimden ayrılamıyorum. Özellikle havaların iyi olduğu yaz
aylarında eşimin yanındaki mezarda yatak yorganla yatıyorum. Kış aylarında mezarın içine su girdiği için sorun yaşadığımdan bunu yapamıyorum. Kış aylarında ise hergün eşimin mezarına gelip ziyaret ediyorum” dedi.

“ÖLÜLERDEN DEĞİL, DİRİLERDEN KORKUN”
Fethi Ertan, eşinin yanındaki mezara girip çıkarken özel demirden merdiven yaptırdığını da belirterek, “Yaklaşık 2 metre derinlikteki mezara girip çıkarken sorun yaşayabiliyorum. Bu sebeple mezar içine girip çıkarken sıkıntı yaşamamak için demirden merdiven yaptırdım. Çoğu kişi bana “Geceleri mezar içinde yatmaktan korkmuyor musun?” diye soruyorlar. Neden korkayım ki? Bence bu devirde en güvenilecek yer mezarlıklar. Kim cesaret edip mezarlığa gelir ki? Yaz aylarında eşimin yanındaki bu mezar içinde yatarken çok rahat ediyorum. Ölülerden değil, asıl dirilerden korkun. Korkulacak ve tehlikeli olanlar diriler” dedi.

ÖLMEDEN ÖNCE 3 METRELİK KENDİ MEZAR TAŞINI DA YAPTIRDI
Öte yandan, kendi mezarının başına dikilecek 3 metre yükseklikteki mermer mezar taşını da yaptırdığını belirten Fethi Ertan, “Kendi yazdığım şiirin yer aldığı bu mezar taşımda yazan sözleri bir ben, bir mezar taşını yapan usta ve bir de damadım biliyor. Bunun dışında kimse bu taşta yazanları bilmiyor. Mezar taşımı evimde saklıyorum. Çoğu kişi mezar taşındaki şiiri okumak istiyor. Ama ben buna izin vermiyorum. Bu şiir ancak ben ölünce mezarımın başına asılınca okunacak. Bu vasiyetim” dedi.
Öte yandan, bu ilginç olaya şahit olan köylüler de böyle bir aşkı hiç görmediklerini ifade ettiler.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir