Eski Bakan Ersümer’den Doğalgaz Açıklaması

Eski Bakan Ersümer’den Doğalgaz Açıklaması
19 Ocak 2010

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer, Türkiye’nin ithal ettiği kullanılmayan doğalgaza para ödendiği konusundaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Bu olay, sanki alamadığın gaza ödediğin paran yanıyormuş, cezaymış gibi konuşuluyor. Olay öyle değil. Sözleşmeniz bitse dahi eğer o sözleşme süresi içinde almadığınız gaza para öderseniz, ihtiyacınız olduğu dönemde o gazı mutlaka alırsınız” dedi.

Çanakkale’de Büyük Truva Otel’de basın mensupları ile bir araya gelen Mustafa Cumhur Ersümer, Çanakkale ve ülke gündemiyle alakalı açıklamalarda bulundu. Ersümer, “ithal edilen kullanılmayan doğalgaza para ödendiği, bunun da ülkeyi zarara soktuğu” yönündeki sorular üzerine, kendi bakanlığı döneminde yaptığı anlaşmalarla övündüğünü belirterek, “O zamanki anlaşmalardan birtakım suçlar üretmeye kalkanlar, bugün o anlaşmaların aynısını yapma çabasındalar. Bugün yaşanan doğalgaz konusundaki eleştirileri Türkiye’nin doğalgaz ve elektrik ihtiyacını bir arada ele alarak anlatmak lazım. Eğer bu ekonomik kriz olmasaydı, Türkiye ciddi bir enerji darboğazına girecekti. Yani ekonomik kriz değil, enerji krizi yaşayacaktık. Çünkü 6 yılık süre içinde enerji üretimine yönelik kamu hiçbir yatırım yapmadı. Bizim dönemimizde yapılan santrallerden üretilen elektriği 6 yıl kullandılar ve bu noktayla geldiler” diye konuştu.

TEAŞ’ın 2007 yılı raporlarında, “Önümüzdeki yıl ciddi bir enerji darboğazına gireceğiz. Elektrik kesintileri yapabiliriz” diye hükümete ikazda bulunduğunu hatırlatan Ersümer, “Ekonomik krizin olması ile enerji darboğazı engellendi. Elektrik talebi olmayınca doğalgaz talebi de düştü. Türkiye şu anda elektriğinin yüzde 48’ini doğalgazdan sağlanan kaynaklardan elde ediyor. Doğalgaz talebi azalınca Türkiye anlaşmalarda taahhüt edilen miktarları alamaz oldu. Yalnız batıdan gelende bu böyle. İran’dan gelen gazı alamamalarının sebebi ihtiyaç olmaması değil. Maalesef 2 kompresör istasyonu vardı. Bir ihale edildi, iptal edildi. Bir daha ihale edildi. Malum, Ankara’da halen insanların içeride tutulduğu mavi hat operasyonu yapıldı. O operasyon kapsamında bu yapılmayan kompresörler sebebiyle İran’dan yeterli gaz çekişini sağlayamadılar. Ne oluyor? Onu da anlatmak lazım. Bu olay sanki alamadığın gaza ödediğin paran yanıyormuş, cezaymış gibi konuşuluyor. Olay öyle değildir. Siz alamadığınız gazın parasını öderseniz, ihtiyacımız olduğu dönemde o gazı mutlaka alırsınız. Hatta sözleşmeniz diyelim ki 15-16 yıl. Bu 16 yıl içinde gaza ihtiyacınız olmamış da olabilir. Öyle bir şey mümkün değil tabii, farz edelim ki oldu, sözleşmeniz de 2025 yılında bitiyor. Sözleşmeniz bitse dahi, o sözleşme süresi içinde almadığınız gaza ödediğiniz para karşılığında o gazı alma imkanına sahipsiniz” diyerek iddiaları yalanladı.

“ÇANAKKALE YATIRIMLARDAN YETERİNCE FAYDALANAMIYOR”

Ersümer, Çanakkale’ye yapılan yatırımlara da temas ederek şunları söyledi:

“Maalesef Çanakkale’ye gerekli ilgi gösterilmiyor. Çanakkale’de imkanlar daraltılıyor. Halen bizim zamanımızda yapılan yatırımlar konuşuluyor. Çanakkale’de güç birliği konusunda sıkıntılar var. Bakınız bizim zamanımızda Dardanos’ta yer alan yerin üniversiteye tahsisi konusunda yaptığımız çalışmaları herkes gördü. 1 TL sembolik bir bedelle burasını üniversitemize devrettik. Şimdi Kepez’de Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bulunduğu yerin ihale edileceği söyleniyor. Bu yerin üniversiteye tahsisinden yanayım. Bu konu iktidar milletvekillerinin yapacakları bir iki dakikalık çalışma ile halledilebilecek konular. Bu yerin Çanakkalelilerin hizmetine sunulması uygun olacaktır.”

Siyasetten kopmadığını ve siyasete devam edeceğini belirten Ersümer, “25 yıldır siyasetin içindeyim. Son nefesime kadar da siyasetin içinde olmaya devam edeceğim. Milletvekili adayı olurum ya da olmam, bu başka konu. Şu an Demokrat Parti’deyim. Baba ocağındayım. Babam da yıllarca Demokrat Parti’de görev yaptı. Anavatan Partisi ile Demokrat Parti’nin birleşmesinin ardından doğal olarak bazı sıkıntılar yaşandı. Ancak bu meseleler çözülür. Yapılacak seçimlerde seçmenin Demokrat Parti’den yana oy kullanacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir