Eski Fabrika Alanı Katılımcı Anlayışla Düzenlenecek

08 Temmuz 2014

Barbaros Mahallesi kıyı kesiminde yaklaşık 12 bin metrekarelik alan üzerindeki eski Tekel Şarap/Kanyak Fabrikası’nın bulunduğu alanın fonksiyonunun belirlenmesi için kentlilerin görüşü alınıyor.

2014 Ocak ayında mülkiyeti Çanakkale Belediyesi’ne geçen ve 1/5000 ölçekli nazım imar planında ‘Özel Proje Alanı’ olarak yer alan eski fabrika alanının katılımcı bir anlayışla hazırlanacak proje ile birlikte kent yaşamına kazandırılması planlanıyor. Alanın değerlendirilmesine yönelik ise kent genelindeki sivil toplum kuruluşları, mahalle temsilcileri ve diğer katılımcı birimler ile danışma toplantıları organize edilmeye başlandı.

Bu kapsamda ilk toplantı, 2 Temmuz 2014 Çarşamba günü Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Kent Konseyi ile Barbaros ve Kemalpaşa Mahalle Meclisi temsilcileri katıldı. Çanakkale Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yetkililerinin de hazır bulunduğu toplantıda, eski fabrika alanında olması ve olmaması gereken faaliyetlerin tespiti gerçekleştirilirken, yakın çevresi ve kent geneli dikkate alınarak alana yüklenecek fonksiyonun belirlenmesine yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.

Çanakkale Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada “Düzenleme projesine ilişkin danışma toplantıları devam edecek olup, sonuçlar ise kentlilerimizle paylaşılacaktır” ifadelerine yer verildi.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir