Eski Fabrika Alanı Kente Kazandırılıyor

17 Ocak 2014

Çanakkale il merkezinde Barbaros Mahallesi Atatürk Caddesi üzerinde bulunan, geçmişte Tekel Şarap ve Kanyak Fabrikası olarak kullanılan fabrikanın kıyı şeridinde kalan denize cepheli hizmet binalarını da içeren 12.026,56 m2 alan Çanakkale Belediyesi tarafından kamusal alan olarak kente kazandırıldı.

Özelleştirme ile ‘Mey Alkollü İçkiler Sanayi Ticaret A.Ş’nin satılan ve sonrasında yeniden el değiştirerek Multi Turkmall Yatırım Anonim Şirketine mülkiyeti geçen taşınmazın Eylül 2008’de Çanakkale Belediyesi’nin aldığı kararlar doğrultusunda yeni mülkiyet sahibi “ÇAV AVM İnşaatları Anonim Şirketi” tarafından “Çanakkale Belediyesi” mülkiyetine geçmesi için yapılan bağış işlemi 15.01.2014 tarihinde sonuçlandı ve deniz kenarında yer alan 12.026,56 m2 alana sahip taşınmaz Belediye mülkiyetine resmen geçti.

Çanakkale Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada alandaki eski fabrika binalarının ve bacanın korunarak yeni fonksiyon verileceği ve alanın eğlence-dinlence alanı, kültürel, sosyal faaliyetlere uygun olarak düzenlenmesinin planlandığı belirtildi. Proje içeriğinde kültürel etkinlik alanı olarak sinema, toplantı salonu gibi faaliyetlerin yanı sıra düğün salonu gibi sosyal amaçlı alanların da düzenlenerek kente kazandırılmasının düşünüldüğü ifade edilirken “Bu alanın kamu mülkiyetine geçmesi ile kent halkının denizle buluştuğu önemli bir noktada kent yaşamı içindeki yerini almıştır. Tüm Çanakkale Halkına Hayırlı ve Uğurlu Olsun” denildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir