Eski Kent Fotoğrafları Okuma Serisi Sona Erdi

Eski Kent Fotoğrafları Okuma Serisi Sona Erdi
13 Nisan 2018

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 18 Ekim 2017’den beri her ay yapılan “Eski Kent Fotoğrafları Okuma” serisinin sonuncusu gerçekleştirildi.

Ahmet Kolkoparan kolaylaştırıcılığında gerçekleştirilen etkinlikte bu ay kentin muhtelif yerlerinden ve farklı tarihlerden seçilmiş fotoğrafların okumaları yapıldı. Hastane Bayırı, Asaf Paşa Caddesi gibi yerlerden alınmış fotoğrafların karşılaştırılmalı olarak incelendiği etkinlikte aynı zamanda kentin denizden görünümünün yer aldığı 19. Ve 20. yüzyıllara ait fotoğraflar incelenerek dönemin mimari yapıları saptandı ve bölgedeki binaların bugünkü işlevleri belirtildi. 1. Dünya Savaşı sonrası bir enkaz halinde olan Çanakkale’nin havadan çekilmiş fotoğraflarında artık yaşamayan Rum Ortodoks Kilisesi gibi yapılara işaret edilerek kentin kültürel gelişimi ve değişimi aydınlatıldı. Konukların katılımı ile şekillenen etkinlikte özellikle savaş sonrası ve işgal dönemine ait verilen tarihi anekdotlar dönemlerin aydınlatılmasına ve kesin tarihi bilinmeyen fotoğrafların daha iyi okunmasına yardımcı oldu. Eylül’deki yeni sezonda da devam etmesi beklenen “Eski Kent Fotoğrafları Okuma” etkinliğinin çözümlenmiş metninin blog sayfası üzerinden önümüzdeki günlerde paylaşılacağı duyurusu ile sohbet sona erdi.

Öte yandan Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 18 Nisan 2018 Çarşamba saat 18.00’da konuşmacı Yusuf Kartal ile “Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı’ndaki Restorasyon Yaklaşımları ve Uygulamaları” başlıklı Kent Üzerine Tartışmalar serisinin VIII. etkinliği gerçekleştirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir