“Eskiden Dişleri Nalbantlar Çekerdi”

02 Aralık 2016

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde konuk olan Levent Bingö, dişçilik anılarını konuklarla paylaştı.
Diş hekimi Levent Bingöl etkinliğe konuklar ile dişçilik hakkında yapılmış bir animasyon kısa film gösterimi ile başladı. Filmin izlenmesinin ardından 1600’lerden günümüze gelinceye dek dişçi aletlerinin ne gibi değişikliklere uğradığı görsel örnekler ile açıklanarak anlatıldı. Türkiye’de diş hekimliğinin kısa bir tarihini konuklar ile paylaşan Levent Bingöl ilk dönemlerde diş çekme işlemlerinin halk arasında berberler ve nalbantlar tarafından yapıldığının bilindiğini belirtti.
23 yıldır Çanakkale’de diş hekimi olarak hizmet verdiğini belirten Levent Bingöl başlangıcında aktif rol aldığı Çanakkale Diş Hekimleri Odası’nın kuruluş hikayesini konuklarla paylaştı ve diş hekimliğinde Çanakkale yerelindeki gelişmelerin ülke genelindeki gelişmeler ile eş zamanlı ilerlediğini belirtti. Diş hekimliğinde teknolojinin geçmişe oranla çok olumlu bir şekilde gerçekleştiğini ve bir çok tedavinin eskiye nazaran çok daha kolay olduğunun altını çizen Levent Bingöl günümüzde dişçi koltuğuna oturmanın artık eskisi gibi korkulacak birşey olmadığını da belirtti. 45 senedir diş hekimi olarak hizmet verdiğini söyleyen Levent Bingöl meslek hayatında yaşadığı ilginç hikayeleri konuklarla paylaştıktan sonra sohbet sona erdi.
7 Aralık 2016 Çarşamba akşamı saat 18:00’de Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Çocuk İstismarının Önlenmesi” başlıklı çarşamba etkinliği ile kurumlar buluşması gerçekleştirilcek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir