Eskiyen Türk Bayrağını Kaymakamlığa Teslim Etti

Eskiyen Türk Bayrağını Kaymakamlığa Teslim Etti
16 Ekim 2009

Çanakkale’nin Biga ilçesinde yaşayan 27 yaşındaki Setenay Baykaldı, evinde yıllara yenik düşen Türk Bayrağı?nı usulüne uygun bir biçimde ilçe kaymakamlığına teslim etti.

Setenay Baykaldı, bayrağın bir milletin bağımsızlığının sembolü olduğunu belirterek, ?Bayrak kanunun dışında kullanılamaz, saklanamaz ve yok edilemez. Her duyarlı Türk insanı gibi bende sadece yapılması gerekeni yapıyorum ve bağımsızlığımızın yegane sembolü bayrağımızı ilçe kaymakamlığına törenle teslim ediyorum” dedi.
Setenay Baykaldı’dan Türk Bayrağı?nı teslim alan Biga ilçesi Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Rıdvan Uğurlu ise, yıpranan Türk bayraklarının nereye teslim edilmesi konusunu çoğu vatandaşın bilmediğini belirterek, ?2893 sayılı Türk Bayrağı Kanunu?nun 7. maddesinde Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz ifadesi yer alıyor. Bayrakların toplanması ve yok edilmesi ise 5. ve 6. maddelerde açıkça yer alıyor. Eeskimiş, solmuş, yırtılmış ve kullanılamayacak duruma gelmiş olan bayrakları elinde bulunduran gerçek veya tüzel kişiler ile resmi kurum ve kuruluşlar bu bayrakları ilçelerde kaymakamlığa, illerde valiliğe, yurt dışında büyükelçilik veya başkonsolosluklara teslim etmeleri gerekiyor. Valiliklerde toplanan bayrakları yok etme işlemi ise valinin belirleyeceği üç kişilik bir komisyonun gözetiminde, ay-yıldız ile kırmızı kumaşların kesilerek ayrılmasından sonra kırpma makinesinde veya kapalı alanda yakılmak suretiyle yapılıyor. Yurt dışında yok etme işlemi büyükelçiliklerde ve başkonsolosluklarda, Dışişleri Bakanlığı’nın uygun göreceği bir yöntemle yapılıyor. Bizler de kendisinden teslim aldığımız bu bayrağı gereği yapılmak üzere Valiliğimize teslim edeceğiz. Böylesi önemli ve hassas konuya titizlikle yaklaşıp bilinçli davrandığı ve duyarlılığı için kendisini kutluyorum” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir