Evciler Köyü Kapalı Sistem Sulama Tesisinde Mutlu Sona Ulaşıldı

20 Ekim 2013

Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından yaklaşık 3 milyon liraya (3 trilyona) yapılan Bayramiç İlçesi Evciler Köyü Kapalı Sistem Sulama Tesisi törenle hizmete girdi.

1981-1986 yılları arasında inşa edilerek hizmete açılan ve 2012-2013 yıllarında Çanakkale İl Özel İdaresi’nce açık sistem sulama revizyon projesi hazırlanarak kapalı sisteme dönüştürülen Bayramiç Evciler Sulama Tesisi Kapalı Sistem Projesi için görkemli bir açılış töreni düzenlendi.

Evciler köy meydanında düzenlenen açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlarken, törende ilk konuşmayı Evciler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Lütfü Topaloğlu yaptı. Başkan Topaloğlu, projede emeği geçenlere teşekkür ederek Evciler’in daha nitelikli ürün yetiştireceğini kaydetti.

Bayramiç Köyü Muhtarı Süleyman Balcı ile Tarım Kooperatifleri Birliği (TAR-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz’ın yaptığı konuşmaların ardından kürsüye davet edilen Çanakkale İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ayhan Gider de törende yaptığı konuşmada, “Çanakkale’de yapılan 6 kapalı sulama sisteminin 3 tanesi Bayramiç’te. Bu da Bayramiç’e verilen önemi gösteriyor. Zaten Bayramiç’e yapılan yatırımlar sadece bu kapalı sistemle de sınırlı değil. Hepinizin bildiği gibi Evciler’e soğuk hava deposundan kilit parke taşına kadar birçok hizmet getirilmiştir. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz kapalı sistem sayesinde de yörede 9 bin 600 dönüm alan sulanabilir hale gelecek” diye konuştu.

Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Tekin’in törene katılanların ve yöre halkının bayramını kutlayıp Bayramiç İlçesi Evciler Köyü Kapalı Sistem Sulama Tesisi Projesi’nde emeği geçenlere teşekkür ettiği konuşmadan sonra kürsüye davet edilen TBMM Katip Üyesi AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir ise bayramda çifte bayram yaşadıklarını kaydederek, “Tarım bir ülkenin geleceğidir. Tarıma yatırım yapmayan tarımı ile ilgili proje geliştirmeyen bir ülkenin bir milletin geleceği sıkıntılı demektir. Elleri nasırlı yüreği yorgun çiftçilerimiz tarımla uğraşan insanlarımız her zaman yoğun çalışıyorlar. Bu ülkenin bu milletin milli gelirine her zaman katma değer üretiyorlar. O zaman bize düşen şudur. Özellikle milletten vekalet almış olan ve özellikle iktidar sorumluluğu taşıyan AK Parti milletvekillerine düşen şudur. Eğer bu millet çalışmak istiyorsa eğer bu halk üretmek istiyorsa bize düşen onların yollarını açmaktır” dedi.

Törende son olarak kürsüye davet edilen TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş de yaptığı konuşmada, “Her dönem Kazdağları’nın üzerinden siyaset yapılıyor. Şu ana kadar değil Kazdağları’nda Çanakkale’nin hiçbir yerinde bir gram siyanür kullanılmamıştır. Yıllarca ne diye aldattılar. Siyanürler derelerden akıyor dediler. Biz buna müsaade etmeyiz. Biz buna izin vermeyiz. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Biz icraatlarımızla buradayız, biz yüreğimizle buradayız. 11 yıldan beri buradayız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından projede emeği geçenlere plaket takdiminde bulunuldu. Tören halk oyunları gösterisi ve ikram ile son buldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir