Fedakar İrlandalı

Fedakar İrlandalı
30 Mart 2010

95 yıl önce Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden babasının mezarını yıllardır göremeyen İrlandalının ölüm döşeğindeki vasiyetini, tarihçi arkadaşı 3 bin 300 kilometre mesafeyi katedip Çanakkale’ye gelerek yerine getirdi.

Çanakkale Savaşı’nda 15 Ağustos1915’de eşine mektup yazdıktan bir gün sonra 29 yaşında hayatını kaybeden İrlandalı Yüzbaşı Arthur J.D. Preston’un aynı gün doğan oğlu Nathaniel Preston, yıllarca babasının mezarını ziyaret etmek istedi. Yaşadığı Dublin’e bağlı Meath bölgesinden bir türlü Çanakkale’ye gelerek Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki babasının mezarını ziyaret edemeyen Nathaniel Preston (95), rahatsızlanarak yataktan kalkamaz hale geldi. Bu arzusunu yerine getiremeyen İrlandalı, sonunda aynı bölgede yaşamını sürdüren tarihçi arkadaşı Noel E. French’den yardım talep etti. Hasta yatağında Nathaniel Preston’ı (95) ziyaret eden tarihçi yazar bu isteğini onun yerine getirmek için Çanakkale’ye kadar giderek babasının mezarının başında dua edeceği sözünü verdi.

Sonunda kızı Aine French ile birlikte İrlanda’nın başkenti Dublin’den yola çıkan tarihçi yazar Noel E. Frensh, 3 bin 300 kilometre yol katederek Çanakkale’ye ulaştı. Buradan özel bir turizm acentesinin yetkilileri Barış Yeşildağ ve Halil Yılmaz ile birlikte bölgeye hareket eden İrlandalı tarihçi, Anafartalar Azmakköprü mevkiinde bulunan Anzak Mezarlığı’nı ziyaret edip Yüzbaşı Arthur J.D. Preston’un mezarını bularak başında dua etti. İrlanda’da ölüm döşeğinde olan Nathaniel Preston’un (95) vasiyetini yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını belirten tarihçi yazar Noel E. Frensh, “Bu bölgeyi gezerken oldukça duygulandım. Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden yüzbaşının oğlunun vasiyetini yerine getirip babasının mezarının başında dua etmek beni oldukça duygulandırdı. Keşke sağlık durumu iyi olsaydı da kendisi buraya kadar gelip babasına dua edebilseydi. Bu mümkün olmadığı için onun yerine bu görevi ben yerine getirdim” dedi.

“EŞİNİN HAMİLE OLDUĞUNU BİLMİYORDU”

Çanakkale Savaşı’nda Anafartalar bölgesinde İngilizler için Türklere karşı savaşan İrlandalılar içinde bulunan Yüzbaşı Arthur J.D. Preston, 15 Ağustos 1915 tarihinde eşine bir mektup yazdı. Mektubu İrlanda’ya gönderen Yüzbaşı Preston, 1 gün sonra savaş sırasında vurularak hayatını kaybetti. Eşinin hamile olduğunu bilmeyen Yüzbaşı Preston’dan gelen mektubu alan eşi de bir süre sonra doğum yaptı. Nathaniel Preston adı verilen İrlandalı, babasının öldüğü ay içinde doğarak ailesine bir hatıra olarak kaldı.

95 yıl boyunca İrlanda’nın başkenti Dublin’e bağlı Meath bölgesinde yaşamını sürdüren Nathaniel Preston (95), yıllarca babasının özlemi ile yanıp tutuştu. Yıllarca Çanakkale’ye gelip hayatını kaybeden babasının mezarını ziyaret etmek isteyen Preston hastalanınca arkadaşı tarihçi yazar Noel E.French’den yardım istedi. Tarihçi de bu isteği yerine getirmek için Çanakkale’ye gelerek bu vasiyeti yerine getirdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir