“Festival, Beyaz Bir Güvercin Olsun Karanlığı Aydınlatsın”

06 Ağustos 2015

Çanakkale Belediyesi tarafından bu yıl 52. kez organize edilen Uluslararası Troia Festivali, bu yıl daha da anlamlı.

Çanakkale Belediyesi 9-13 Ağustos 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek, 52. Uluslararası Troia Festivali hakkında açıklamalarda bulundu. Program ve açıklama metni:
CAN DÜNDAR
10 Ağustos Pazartesi
İmza / Söyleşi
“Gazetecilik Yapmanın Kahramanlığa Dönüştüğü Ülke Türkiye”
Saat 17:00
Yer Halk Bahçesi
……………………………………….
Homeros Bilim Kültür ve Sanat Ödül TÖreni
Saat 20:30
Yer Troia Ören Yeri (Troia Ören Yeri Programına katılmak isteyen kentlilerimiz için saat 19:00’da Cumhuriyet Meydanından araç hareket edecektir.)

“Ülke olarak içinde bulunduğumuz bu zor günlerde değeri ve anlamı büyük önem kazanan “Birlikte Yaşıyoruz” temasıyla düzenlenecek Uluslararası Troia Festivali ile herkesi Barışın Kenti Çanakkale’de 52. kez buluşmaya çağırıyoruz.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da yine alanında önemli işlere imza atmış; dünyaca ünlü müzisyenler, tiyatro sanatçıları, dans sanatçıları, gazeteci ve yazarlar festival boyunca kentin değerli yaşayanlarına ve kentimize gelen konuklarımıza nitelikli zaman yaşatmak için bizimle olacaklar.
Troia Antik Kenti ve Anadolu Kültürünün tanıtımına ve Dünya Barışına katkıda bulunan ulusal ve uluslararası olmak üzere yazın, şiir, plastik sanatlar ve diğer sanat dalları ve bilimsel alanlarda ürün ortaya koyan kişilere verilen Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü’nü bu yıl cesurca barışa katkı yapmak için mücadele eden araştırmacı, belgesel yapımcısı ve gazeteci Can Dündar’a veriyoruz. Kalemini hep doğrudan yana kullanmış, “Haklılığın onuru yaşatır insanı, susmanın utancı öldürür” diyen Can Dündar’a. O da susmuyor, bizlerde susmayacağız, ülkeyi seven herkes susmayacak terörün karşısında insanlığın yanında olacağız. Terör nereden gelirse gelsin her türlüsünü lanetleyeceğiz. Festivalimizle de “Birlikte Yaşıyoruz” sloganıyla barış içinde yaşamanın mümkün olduğunu herkese göstereceğiz.
Festivalimizin, tüm karanlıkların içinden geçip aydınlatan bir ışık, dünya barışını müjdeleyen beyaz bir güvercin olup umut dağıtmasını diliyoruz.

“Homeros Bilim Kültür ve Sanat Ödülü” alan değerlerimiz;
2002 yılında Yazar Chrissa Wolf,
2003 yılında Yazar Yaşar Kemal,
2004 yılında Prof. Dr. Joachim Latacz,
2005 yılında Tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter,
2006 yılında “Homeros Bilim Kültür ve Sanat Ödülü ” yerine “Barış Bildirgesi” yayımlanmıştır.
“Şiddeti; mitolojik tarihte Troia, yakın tarihte de Çanakkale Savaşları ile en ağır biçimde yaşamış ancak bugün barışı savunan insanların yaşadığı, barışın kenti Çanakkale’den insanoğlunun aklına barışı yeniden düşürmek için 7 ayrı dünya ülkesinin gençlerinden oluşan barış yanlısı gençler aracılığı ile Barış Manifestosu yayımlanmıştır
2007 yılında Çevirmen ve Akademisyen Cevat Çapan,
2008 Yılında Anadolu Ateşi Dans Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan,
2009 yılında Seramik Sanatçısı Prof. Dr. Erdinç Bakla,
2010 yılında Yönetmen Nuri Bilge Ceylan,
2011 yılında Tiyatro Sanatçısı Ayla Algan,
2012 yılında Kardeş Türküler bu ödülün sahibi olmuştur.
2013 yılında ödül Çanakkale Halkı’na verilirken, ülkenin ve kentin geleceği olan çocuklar tüm Çanakkale halkı adına ödülü almıştır.
2014 yılında besteci ve piyanist Anjelika Akbar,
2015 yılında Gazeteci – Yazar Can Dündar’a verilecektir.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir