Festival Eğlenceleri İptal, Gazeteci Dündar Yine Hedef Tahtasında!

10 Ağustos 2015

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen 52. Troia Festivali’nin müzikli eğlence programları, şehit haberlerinin gelmesinin ardından iptal edildi. Yaptığı birçok haberle ses getiren ve birçok haber yüzünden yargı süreci devam eden gazeteci Can Dündar ise yine Ak Parti İl Başkanı Erdener Can ve Memur-Sen yönetim kurulu üyelerinin hedefindeydi.

Bu yıl, “Barış kültürümüz olsun” sloganı ile düzenlenen festival, dün akşam Nilüfer konseri ile başladı. 9-13 Ağustos 2015 arasındaki festivalin bugünkü eğlence programları, şehit haberleri dolayısıyla iptal edildi.
Belediye tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemizde bugün meydana gelen terör olaylarından dolayı bugünkü festival programında bulunan müzik içerikli etkinlikler iptal edilmiştir. Program, 10 Ağustos 2015 Pazartesi (bugün) gazeteci yazar Can Dündar’ın Halk Bahçesi’nde saat 17.00’de gerçekleştireceği söyleşi, 20.00’de Troia örenyerinde gerçekleştirilecek resmi açılış programı ve amfitiyatroda saat 21.00’de gerçekleştirilecek tiyatro oyunundan ibarettir.” denildi. Festivalin diğer eğlence programları hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

dündar

Gazeteci Can Dündar Yine Hedef Tahtasında

Öte yandan bugün Saat kulesi önünde toplanan Memur-Sen yönetim kurulu üyeleri ve sendikaya kayıtlı üyeler, 52. Troia Festivali hakkında eylem gerçekleştirdiler. Festival programının sona ermesini isteyen üyeler, ayrıca burada gerçekleştirdikleri basın açıklamasında gazeteci Can Dündar’ı “operasyonel ve tetikçi” ifadeleri ile hedef gösterdiler. Memur-Sen İl Başkanı Suat Özen, Can Dündar hakkında şunları dile getirdi:

hedef

“Üzülerek belirtmek isteriz ki, cumhuriyetin ön sözünün yazıldığı şehitler diyarı Çanakkale’mizde, hain kurşunlara hedef olup şehadet şerbetini içmiş, kefen yerine al bayrağa sarılıp gelmiş şehitlerimize, boynu bükük gözü yaşlı anne babalarına, eşlerine, yetimlerine bakılmaksızın eğlence ve festival düzenleyen, nice milli ve toplumsal değerden yoksun bir zihniyet hüküm sürmektedir.Yine aynı zihniyetin ürünü olarak söz konusu festivalde Homeros bilim, kültür ve sanat ödülünün ise bu yıl Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verileceğini üzülerek öğrendik.Kandil’e muhabir gönderip haberlerinde terör örgütünü şirin gösteren zihniyet, şehit binbaşımızın şehadeti için Can Dündar’ın genel yayın yönetmenliğini yaptığı gazete, saldırıyı düzenleyenlere ’terörist’ ifadesi kullanmak yerine ’saldırgan’ ifadesini kullanabilmiştir.Can Dündar operasyonel ve tetikçi gazeteciliğin son dönemdeki mihverlerinden biridir.Gazetesini İslamofobi’nin uç karakolu haline getirmiştir.Yaptığı mesnetsiz ve yalan haberlerle, attığı iftiralarla milletimizin ve memleketimizin birliğine ve dirliğine kastetme amacında olduğunu aşikar etmiştir.Sonuç olarak HDP barajı geçtiğinde şükür pilavı dağıtan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı daha sorumlu ve anlayışlı davranmaya, hatasından dönerek festival eğlencelerini iptal etmeye davet ediyoruz.Dün akşam düzenlenen konsere halkımız ilgi göstermemiş, yaşanan süreçte duyarlılığını bir kez daha göstermiştir. Homeros ödülünün ise ülkemiz adına hizmetleri geçmiş yüzlerce vatan evladından biri olan, eşinin gözleri önünde şehit edilen Binbaşı Arslan Kulaksız’ın eşi Sibel Kulaksız’a verilmesini bütün şehitlerimiz adına Çanakkale halkı olarak talep ediyoruz.”

can

Bu ısrar niye?

Can Dündar’a verilecek ‘Homeros Ödülü’ hakkında bugün yeniden açıklama yapan Ak Parti İl Başkanı Erdener Can, Çanakkale Belediyesi’nin Troia Festivali ile ilgili aldığı son kararı değerlendirdi.
Başkan Can, değerlendirmesinde; “Çanakkale belediyesi Tarafından organize dilen Troia Festivali’nde, Pazartesi günü (bugün, 10. 08. 2015) yaşanan terör ve yine yaşanan şehit olayları nedeni ile müzikli gösteriler ve konserlerin iptali yerinde olmuştur.
Ancak hala anlayamadığımız biçimde, bir kültür, bilim ve sanat ödülü olan ‘Homeros Ödülü’nün bir gazeteciye verilmesi bize göre temel bir yanlışlığı içinde taşımaktadır. Bilindiği gibi Homeros, şair, yazar ve yazılı ilk edebiyat eseri olan İlyada’nın yazarıdır.
Bildiğimiz kadarı ile daha önceki yıllarda bu ödül önceden kurulu içerisinde konu ile ilgili ve bilgili kişilerden oluşan bir komisyon tarafından belirlenen isme veriliyordu.
Son yıllarda verilen ödüllendirmelere bakıldığında artık böyle bir komisyonun varlığından bahsetmek mümkün görünmüyor.
Oysa en azından Belediye Başkanı ve görevlendirdiği ekibin bu konuyu Çanakkale halkı, Çanakkale Belediye Meclisi, hatta bu meclisin Cumhuriyet Halk Partili üyeleri ile görüş alışverişi yaptıktan sonra belirlemesi çok daha doğru bir uygulama olurdu diye düşünüyorum.
Bu seferki değerlendirme ve isim tespiti, Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan’ın hemen her zaman yaptığı gibi ‘Ben yaptım, oldu!…’ anlayışının bir ürünü gibi görünüyor.
Sayın Gökhan’ın yine siyasi hezeyanları ile bu konuda ısrar ettiğini kamuoyu adına sormak lazım.
Sayın Gökhan bu ısrar niye? Homeros Ödülü ile ilgili üzerinde ısrar edilen isim olan Can Dündar, belli odakların kullandığı, kimler tarafından da kullanıldığı belli olan, gazeteciliği ve yazarlığı bir meslek ahlakı çizgilerinin dışına taşıdığı, devletin sırlarını ifşa ettiği açık ve bu sebeple de yargılanmakta olan bir isimdir.
Sayın Gökhan’ın bu ısrarı ne Çanakkale’ye ne Homeros’a ne de dünya mirası Troia adına yakışıyor”
dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir