Festival etkinlikleri 7’den 70’e herkesi eğlendiriyor

Festival etkinlikleri 7’den 70’e herkesi eğlendiriyor
13 Ağustos 2018

Dünyaca ünlü pek çok sanatçının da katıldığı 55. Uluslararası Troia Festivali etkinlikleri dördüncü gününde de hız kesmeden devam etti. Konserler, söyleşi ve tiyatro etkinlikleri kentlilerden büyük ilgi gördü.

Festivalin dördüncü gün etkinliklerine “Troya Efsanesi Operası” damga vurdu. Çanakkale Belediyesinin talebiyle, Muhteşem Süleyman ve Kösem Sultan operalarıyla dünyaca tanınan sanatçı Tevfik Akbaşlı tarafından bestelenen, Homeros’un İlyada Destanı ışığında Işık Noyan librettosu ile hazırlanan Aytaç Manizade yönetiminde sahnelenen Troya Efsanesi Operasının dünya prömiyerine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan başta olmak üzere çok sayıda kentli katıldı. Çimenlik Kalesi’nin tarihi atmosferinde sahnelenen opera, başta sanatçıların ve orkestranın performansları olmak üzere kostümleri, dekorları, müzikleri ve anlatımıyla izleyicilerden tam not aldı. Başkan Gökhan, opera sonunda teşekkürlerini sunarak, ekibe çiçek takdiminde bulundu.
1

Festival kapsamında aynı akşam Özgürlük Parkı’nda da Karadeniz şarkılarının sevilen sesi Resul Dindar sahne aldı. Dindar, Özgürlük Parkı’nda buluştuğu çok sayıda kentliyle hep bir ağızdan şarkılar söyleyerek keyifli bir geceye imza attı. Konser bitiminde Belediye Meclis Üyesi Mustafa Kurt, Resul Dindar’a teşekkür ederek, çiçek ve geleneksel Çanakkale seramiği takdiminde bulundu.
2
Özgürlük Parkı’nda ayrıca Levent Üzümcü ve Ataol Behramoğlu’nun birlikte katıldığı “Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var” isimli söyleşi gerçekleşti. Şiir okumalarının yapıldığı söyleşide güncel konulara ilişkin de katılımcılarla sohbet gerçekleşti. Söyleşi bitiminde Başkan Gökhan, Ataol Behramoğlu ve Levent Üzümcü’ye çiçek takdim etti.
3
Usta oyuncu Levent Üzümcü söyleşi sonrasında Amfi Tiyatro’da sevenleriyle bir kez daha buluştu. Üzümcü “Anlatılan Senin Hikayendir” isimli tek kişilik tiyatro oyunuyla sahne aldı. Levent Üzümcü’nün oyunculuğuyla büyük alkış aldığı oyuna kentliler de yoğun bir katılım gösterdi.
5
Çanakkale Belediyesi tarafından bu sene de dolu dolu bir içerikle hazırlanan 55. Uluslararası Troia Festivalinin kapanışı ise bugün Çimenlik Kalesi’ndeki “Big Band” müziğinin günümüz Fransız temsilcilerinden Dany Brillant ile Özgürlük Parkı’ndaki Rubato konseri ile gerçekleşecek.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir