Fetheden Adımlar Dans Topluluğu’ndan Muhteşem Gösteri

22 Nisan 2012

Çanakkale’nin Çan ilçesinde yaklaşık 6 aydır çalışmalarını aralıksız sürdüren ve tamamen ilçe gençlerinden oluşan “Fetheden Adımlar Dans Topluluğu”, Çanakkale’de de muhteşem bir gösteri sundu.

Mustafa Erdoğan’ın Genel Sanat Yönetmenliğini yaptığı “Anadolu Ateşi” Dans Grubu sanatçılarından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne bağlı Çan Meslek Yüksekokulu (MYO) Pazarlama Bölümü 1. sınıf öğrencisi Metehan Gözütok’un koreograflığı eşliğinde 50 Çanlı gencin okul saatleri dışında kalan zamanlarında çalışarak hazırladığı yedi farklı bölgeden geleneksel otantik motiflerle desteklenmiş Kurtuluş Savaşı dönemini anlatan danslar, 90. Yıl Gösteri Merkezi’ndeki seyirciler tarafından ilgiyle izlendi.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, eşi Pervin Tuna, Çan Kaymakamı Hasan Gözen ve Valilik Özel Kalem Müdürü Mahmut Akkuş’un da izlediği Fetheden Adımlar Dans Topluluğu’nun gösterisinde İzmir’de ilk şehit edilen Gazeteci Hasan Tahsin, Erzurum’da savaşta ölen 120 çocuk olayları, Maraş-Urfa-Antep savunması, Çanakkale Zaferi canlandırıldı. Semazen ve final gösterisi ile son bulan gecede Vali Tuna, Fetheden Adımlar Dans Topluluğu’nun koreografı Metehan Gözütok’a çiçek ve Çanakkale tarihini anlatan kitap hediye etti. Vali Tuna, “Bu akşam buraya gelemeyen Çanakkalelilerin çok şey kaçırdığını açıkça söyleyebilirim. Fetheden Adımlar Dans Topluluğu’nu bundan sonraki dönemlerde Çanakkale’de daha sık görmeyi umut ediyorum. Bu topluluğun oluşmasında emeği geçen başta Metehan Gözütok’a ve diğer tüm fertlerine teşekkür ederim” dedi.

Türkiye’de ilk olarak Çan’da gerçekleşen Fetheden Adımlar projesinin fikir sahibi ve koreografı Metehan Gözütok ise, “Bu projeyi asırlarca unutulmayacak bir destan yazılan Kurtuluş savaşının yapıldığı memlekette, Çanakkale’de gerçekleştiriyor olmak, hepimiz için heyecan ve gurur verici. Bütün dansçı kadrosunun Çanlı gençlerden oluştuğu bu projede şimdi ülke çapında gösteriler yapmayı planlıyoruz. Bununla beraber Çan’ın ve Çanakkale’nin adının daha fazla duyulacağına inanarak çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir