Fetih Pilavı 46 Kişiyi Zehirledi

14 Haziran 2010

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bağlı Bolayır beldesinde, Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçişi ve Gelibolu’nun fethinin 656. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen törenlerde dağıtılan pilavdan 46 kişi zehirlendi.

Edinilen bilgiye göre, Bolayır beldesinde düzenlenen törenin ardından dağıtılan pilavı yiyen vatandaşların bir kısmı, akşam saatlerinde başlayan şikayetlerin artması üzerine Gelibolu Devlet Hastanesi’ne akın etmeye başladı. Olayın duyulmasının ardından vaka sayısı artınca törene katılıp aynı pilavdan yiyen Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Bolayır Belediye Başkanı Cavit Sezer de hastaların durumlarını öğrenmek üzere hastaneye geldi.

Kendilerinde herhangi bir şikayetin olmadığını söyleyen Bolayır Belediye başkanı Cavit Sezer, yaptığı açıklamada, beldelerinde düzenlenen törende 4 bin kişiye fetih pilavı dağıttıklarını ve bazı vatandaşların yediği pilavdan zehirlendiğini söyledi. Pilav yiyen vatandaşların Gelibolu Devlet Hastanesi’ne mide bulantısı ve kusma belirtisiyle başvuruda bulunduğunu ifade eden Sezer, ”Törende dağıtılan pilavı Tekirdağ’ın Şarköy ilçesindeki özel bir yemek firmasına yaptırdık. Yaşanan olay sonrası İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerimiz dağıtılan pilavdan numune alıp gerekli incelemeyi başlattı” dedi.

Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ise tören sonrası saat 14.00 sıralarında dağıtılan pilavdan kendisi gibi pek çok kişinin yediğini fakat herkesin etkilenmediğini belirtti. Yaşanan olay sonrası çok ciddi bir durumun söz konusu olmadığını kaydeden Nazlı, şöyle konuştu: “Gıda zehirlenmesinin henüz neden kaynaklandığı kesin değil, gerekli inceleme başlatıldı. İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri tarafından alınan numuneler İstanbul’daki Hıfzı Sıhha Kurulu’na gönderildi. Gıda zehirlenmesinin kesin sonucu burada yapılacak tahlilin ardından belli olacak. Şu an için kesin bir şey söylememiz doğru olmaz. Buradan gelecek netice sonrası yaşanan olayın nedeni belirlenecek. Mide bulantısı ve kusması olan vatandaşlar hastaneye geliyor. Burada onlara serum takılıyor. Yapılan müdahalenin ardından bazıları gözlem altına alınıyor ve bazıları taburcu ediliyor. Şu ana kadar ciddi bir durum gözükmüyor.”

Yediği pilavdan zehirlendiğini öne süren Nurdan Seven de mide bulantısı ve kusma şikayetiyle hemen hastaneye geldiklerini söyledi. Olaydan sonra zehirlenenlerin 46 kişiye çıkmasıyla hastanede yatacak yer kalmazken, bazı hastaların tedavileri polikliniklerde yapıldı.

Gelibolu Devlet Hastanesi Başhekimi Ahmet Zeren, zehirlenme belirtisiyle hastaneye başvuran hastaların sıvı kaybının giderilmesi ve gerekli müdahalenin ardından taburcu edildiğini kaydederken, durumu ciddi olan kimsenin bulunmadığını bildirdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir