Fetvane Sokak’taki Mezar Taşları Kimlere Ait?

Fetvane Sokak’taki Mezar Taşları Kimlere Ait?
Onur Özer
25/07/2013
25 Temmuz 2013

Çanakkale’de bugün yolu Fetvane Sokak’tan geçen vatandaşlar sürpriz bir görüntü ile karşılaştı. Sokak boyunca bazı duvarlarda yer alan, Gezi Parkı eylemleri sırasında hayatını kaybedenlerin adlarının yazılı olduğu temsili mezar taşları dikkat çekti. Çalışmaların bir kültürel işbirliği ve ortak sanatsal üretim projesi olan BAK projesi kapsamında yapıldığı öğrenildi.

“Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK”
Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençlerle şehirlerin hafızasına odaklanarak ortak fotoğraf ve video projeleri üretilmesini amaçlayan, Anadolu Kültür ve Diyarbakır Sanat Merkezi’nin projesi BAK, dört şehirden gençlerin katılımıyla gerçekleştirilen bir kültürel işbirliği ve ortak sanatsal üretim projesi olarak tanımlanırken projenin amacı birbirinden uzak şehirler ve bölgelerden gelen gençlerin, yaşadıkları farklı coğrafyaları ve birbirlerini tanımaları olduğu kadar; bu şehirlerin hikayelerini video ve fotoğraf projeleri aracılığıyla beraber çalışarak aktarmalarını sağlamak olarak ifade ediliyor. Proje, Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençlere kendi seslerini duyurup şehirlerinden hikayeler anlatabilecekleri, birbirlerinin hikayeleriyle tanışabilecekleri ve farklı coğrafyalarla iletişim kurabilecekleri bir ortam sağlanırken, hem gençlere yeni bir üretim olanağı yaratmak, hem de farklı şehirler arasında kültürel etkileşimin ve iletişimin yolunu açmayı hedeflediği belirtiliyor.

“Grafiti Gençler”
BAK projesinin desteğiyle, Çanakkale’den Yusuf Berk Akpınar ve Batman’dan Serhat Güngördü’nün proje ortaklığını yaptıkları “Grafiti Gençler” isimli fotoğraf ve ses kayıt projesi, şehirlerde grafiti yapan gençleri fotoğraflayarak, neden grafiti yaptıklarını ve grafiti yaparken çektikleri zorlukları anlatmaya çalışıyor.

Diyarbakır ve İzmir’de de proje çekimleri yapan ekip bu hafta Çanakkale‘de gerçekleştirdikleri çekimler kapsamında “AYI” takma adını kullanan grafiti sanatçısı ile beraber çalıştıklarını ve Fetvane Sokak boyunca bazı duvarlarda Gezi Parkı eylemleri sırasında hayatını kaybedenlerin adlarının mezar taşlarına yazılarak duvarlara yapıştırıldığnı ifade ettiler. “AYI” takma adını kullanan grafiti sanatçısı çalışmayla ilgili şu açıklamada bulundu:

“İnsanların gündemden haberleri olmadığı için, Türk medyasının bir şekilde örtbas ettiği bu olayları bir şekilde insanlara göstermemiz gerekiyor. Bu olayların unutulmaması gerekiyor. Çanakkale de bu konuda görsel yönden zayıf. Umarım yaptığım çalışma bir şekilde amacına ulaşır. Projenin Çanakkale çekimlerine beni çağırdıkları için Serhat ve Berk’e teşekkür ederim. Ayrıca böyle bir projeye destek verdiği için Anadolu Kültür’e de teşekkür ederim. Türkiye’de street art yaygınlaşıyor. Artık insanlar sorunlarını Stencil yoluyla ya da spreylerle duvarlara yazarak anlatıyor. Proje umarım amacına ulaşır ve Türkiye’de grafiti bir adım olsun ileriye taşınır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir