Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Fevzipaşalılar” sergisinin son Çarşamba etkinliği gerçekleştirildi.

07 Kasım 2012 Çarşamba günü Kent Müzesi’nde “Fevzipaşa Mahallesi Müzisyenleri ile Canlı Performans” kent dinletisi gerçekleştirildi. “Kentte Fevzipaşalılar” sergisi boyunca gerçekleştirilen Çarşamba etkinliklerinde konukların talepleri olan canlı performans udda Suat Kürşat, darbukada Nihat Kürşat, kemanda Serkan Figen ve klarnette Özen Kırıkkulak ile gerçekleştirildi.

Fasıl müzikleri ile başlayan dinletiye verilen kısa arada kendilerini tanıtan müzisyenler, aileden gelen müzik hayatlarını konukları ile paylaştılar. “Müzik bizde sülaleden gelir, kanımızda notalar ile doğarız ama bu herkesin müzisyen olacağı anlamına gelmez. Kimilerinin yeteneği olmaz. Kimileri üzerine düşmez. Müzik aleti ise aileden gelen bir gelenek değildir. Müzik aletini kendimiz seçeriz.” derken müzisyenler arasındaki baba oğlun farklı enstrümanlar çaldıkları da gözlendi. Kısa sohbetin ardından fasıl ve oyun havaları ile devam eden etkinlikte sohbete katılan konuklar gönüllerince dinleme fırsatı buldukları şarkılara eşlik ettiler. Dinleti, müzisyenlerin solo performansları ve Kent Müzesi’nin öncülüğünü yaptığı dinletilerin devam etmesi dileğiyle sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 14 Kasım 2012 Çarşamba saat 18.00’da 25. Süreli sergi “Kentte Calvert Ailesi”nin ilk gün buluşması gerçekleştirilecektir.