Fevzipaşa Muhtarı Işıldak: “Çanakkale Kent Konseyi’ni Tanımıyoruz”

07 Ocak 2014

Çanakkale Fevzipaşa Mahallesi Muhtarı Hacı Ramazan Işıldak, Kent Konseyi’nin uyguladığı projelere tepki göstererek; “Kent Konseyi Fevzipaşa Mahallesi üzerinden kaç proje hazırlamıştır, bu projelerden kimler kazanç ve rant sağlamıştır,kimler ne şekilde faydalanmıştır ve neden mahalle muhtarının,Roman Fedarasyonunun ve mahalle halkının bunlardan haberi olmamıştır? Biz Kent Konseyi’ni tanımıyoruz. Konseyin bundan sonra Fevzipaşa’ya girmesine müsade etmiyoruz” dedi.

Çanakkale Kent Konseyi’nin, 30 Aralık 2013 tarihinde düzenlediği “Fevzipaşa’da Çevre, Gençlerle Güzel” adlı etkinliğe, Fevzipaşa Mahallesi Muhtarlığı’ndan sert bir tepki geldi. Kent Konseyi’nin son günlerde görev ve misyonunda olmayan faaliyetlerde bulunduğunu belirten Fevzipaşa Mahallesi Muhtarı Hacı Ramazan Işıldak, 30 Aralık’ta düzenlenen etkinlikte 10-14 yaşındaki roman çocukların bir temizlik işçisi olarak kullanıldığını ifade etti. Halen Fevzipaşa Muhtarlığı görevini sürdürdüğünü söyleyen Işıldak, Kent Konseyi’nin yapılan projeler ile ilgili kendilerine danışmadıklarını belirterek, “Bugünlerde Roman vatandaşların üzerinden proje kapsamında rant sağlamak isteyen Kent Konseyi, geçtiğimiz günlerde muhtarlığını yapmış olduğum Fevzipaşa Mahallesinde bulunan 10 – 14 yaşlarındaki çocuklarımızı ellerine süpürgeler vererek adeta bir temizlik görevlisi olarak çalıştırdıklarını gördüm. Bu durumda Kent Konseyi mahalleyi sahiplenme imajı oluşturmaya çalışırken diğer taraftan Çanakkale Belediyesinin görevi olan çevre temizliği konusunda yetersiz olduğu imajını sergilemiştir. Çocuklarımızın bu şekilde kullanılmasından rahatsızlık duyduk” dedi.

“Fevzipaşa Mahallesi Vatandaşları ve Çocukları Kandırılmıştır”
Kent Konseyi’nin düzenlediği Çocuk Gözüyle Fevzipaşa Mahallesi” adlı projeyi de eleştiren Işıldak, “Proje kapsamında hazırlanan ?Büyük Taş’ isimli belgesel film festival kapsamındaki 5. Halkın Portakalında yer almıştır. Proje kapsamındaki belgesel film, 8-15 yaşlarındaki 30 çocuğun katılımıyla gerçekleşmiştir. Ancak mahallemizde yaşayan çocuklarımızın ailelerine, çocukları Antalya’ya yollamaları halinde Kent Konseyi tarafından 5 bin TL yardım adı altında ödeme yapılacağı söylenmesine rağmen festival dönüşünde çocukların ailelerine 50’şer TL ödedikleri iddia edilmiştir. İddiaya göre bu proje kapsamında muhtarlığını yapmış olduğum Fevzipaşa mahallesi vatandaşları ve çocuklan kandırılmıştır. Bu projeden kimler ne kadar rant sağladı? Sizin huzurunuzda kamuoyuna soruyorum. Bunun dışında l.5 yıl önce Kent Konseyi tarafından mahallemizdeki vatandaşlarımıza yönelik sosyal ve ekonomik durumlarının sorgulandığı anketler ne amaçla yapılmıştır? Kent Konseyi Fevzipaşa Mahallesi üzerinden kaç proje hazırlamıştır, bu projelerden kimler kazanç ve rant sağlamıştır, kimler ne şekilde faydalanmıştır ve neden mahalle muhtarının, Roman Federasyonunun ve mahalle halkının bunlardan haberi olmamıştır.Mahalle halkımız adına Kent Konseyinden açıklama bekliyoruz.Biz Kent Konseyi’ni tanımıyoruz. Konseyin bundan sonra Fevzipaşa’ya girmesine müsade etmiyoruz” diyerek açıklamasını sona erdirdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir