Fikret Hakan, ÇOMÜ Türkçe Eğitimi Bölümü’nün Konuğu Oldu

Fikret Hakan, ÇOMÜ Türkçe Eğitimi Bölümü’nün Konuğu Oldu
03 Aralık 2008

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü’nün davetlisi olarak Çanakkale’ye gelen Aktör ve Sinema Oyuncusu Fikret Hakan, Süleyman Demirel Konferans Salonu?nda ?Türk Tiyatrosu ve Sinemanın Bugünkü Durumu? konulu konferans verdi.

Konuşmasında halkın içinden geldiğini ve bunu hiçbir zaman unutmadığını belirten oyuncu dönemindeki birçok kişi arasından kalıcı olmasında, yıldız olma hayalleri kurmamasının ve kültürel bakış açısının önemli olduğunu söyledi.

1914 – 1996 yılları arasını kapsayan ‘Türk Sinema Tarihi’ isimli bir kitap hazırladığını da kaydeden Hakan, bu kitabında sinemanın iktidarlar tarafından nasıl haksızlıklara uğradığını ve yozlaştırıldığını anlattığını belirtti.

Günümüz sinemasının bireysel bir hal aldığını, bireyin şehirdeki kendi bunalımlarını işlediğini söyleyen Fikret Hakan, seyircinin bu tür filmlerde kendinden pek bir şey bulamadığını ifade etti.

Türk edebi eserlerinin sinemaya uyarlanmasının her zaman ilgi gördüğünü belirten oyuncu türk sinemasının türk edebiyatından beslendiğini söyledi. Hakan, “Bugün varoşların edebiyatı yapılmıyor ve türk edebiyatı kısır bir döngü içinde.” ifadesini kullandı.

Osmangazi Üniversitesi’ndeki 5 yıllık görevinin ardından Kültür Üniversitesi’nde Tiyatro Tarihi dersi vermeye başlayan ünlü oyuncu bu yaşta bu kadar yorgunluğa katlanmasının sebebinin, bilgiyi aktarmak istemesi olduğunu söyledi.

Sinema anılarını da yazmaya başlayan oyuncu, kitabın ismini “Biz Sizin Filmlerinizle Büyüdük” olarak belirlediğini açıkladı.

Konuşmasını bir dörtlükle bitiren Fikret Hakan’a Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir tarafından bir plaket de hediye edildi.Fikret Hakan, 4 Aralık 2008 Perşembe günü saat 10:00’da Türkçe Eğitimi Bölümü 4. sınıf öğrencilerinin ?Tiyatro ve Canlandırma? dersine girecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir