Fransa’da Troya rüzgarı

Fransa’da Troya rüzgarı
06 Kasım 2018

Fransa’nın Villefranche-sur-Saone kentinde, “Sizi dünyanın 6. turizm destinasyonuna götürüyoruz” sloganıyla ilk kez düzenlenen turizm fuarı Festitourisme büyük ilgi gördü.

Fuarın organizasyon sorumlusu Özcan Öztürk, yaptığı açıklamada, Festitourisme’in, Türkiye ve Fransa sevdalısı beş arkadaşın bir araya gelerek düzenledikleri bir turizm ve tanıtım fuarı olduğunu ve 4 gün boyunca fuara yoğun ilgi gösterildiğini söyledi. Öztürk, son dönemde geri planda kalan Türkiye-Fransa ilişkilerinin tarihi önemini yeniden hatırlatmak amacıyla kültür ve turizmi öne çıkaran bir fuar düzenlemeyi tercih ettiklerini belirtti. İki ülke arasındaki etkileşimin hayatın her alanına yansıdığını ifade eden Öztürk, herhangi bir kurum veya derneğe bağlı olmadıklarını kaydederek “Fransa’da Türkiye’yi tanıtarak ön yargıları ve Türkiye hakkında yanlış bilgileri asgariye indirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Öztürk, 1970’li yıllardan beri Fransa’da yaşadığını ve son yıllarda düşmanlıkları körükleme amacıyla propaganda yapıldığını da belirterek “İki ülke arasındaki ilişkiyi zedeleyen çok fazla ön yargı, yalan ve yanlış var. Biz her iki kültürü de temsil eden vatandaşlar olarak bu ilişkiyi onarabileceğimizi düşünüyoruz ve bu amaçla elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Türkler Fransızları anlamıyor veya Fransızlar Türkleri anlamıyor diye yakınmak yerine, mütevazı imkanlarımızla ne yapabiliriz dedik ve yola koyulduk” ifadelerini kullandı.

Fuarda Azerbaycan ve Kazakistan gibi ülkelerden katılımcıların da yer aldığı bilgisini paylaşan Öztürk, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girişinin 20’inci yılı olması ve 2018 Troya yılı dolayısıyla ilgiyle izlenen bir konferans verdiğini söyledi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir