Fransız Devlet Televizyonu Çanakkale’de Belgesel Film Çekiyor

Fransız Devlet Televizyonu Çanakkale’de Belgesel Film Çekiyor
04 Eylül 2012

Fransız Devlet Televizyonu TV5 “Odysseia’nın Yolculuğu” adlı belgesel film çekimi için Çanakkale’ye geldi.

Yapımcı Jeanne Mascolo de Filippis ile birlikte bir kameraman ve Türkiye Koordinatörü Şenel Kılınç’ın hazır bulunduğu çekimler ilk etapta kordon boyundaki ünlü Troy Atı önünde gerçekleştirildi.

Belgesel film ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Koordinatörü Şenel Kılınç, belgesel filmin Türkiye dışında Yunanistan ve İtalya’da çekileceğini belirterek; “Biz Çanakkale’ye Fransız televizyonuna belgesel film çekimi için geldik. Bu belgesel Fransız Devlet televizyonu TV5’te yayınlanacak. Homeros’un Odysseia Destanı’ndan esinlenme bir belgesel olacak. “Odysseia’nın Yolculuğu” adı altında bir belgesel film olacak. Odysseia’nınh Troia’dan çıkışını ve Akdeniz’e doğru gidişini günümüze uyarlayarak anlatmaya çalışacağız. Böylece Türkiye’nin modern tarafını yıllar öncesini ele alarak anlatmaya çalışacağız. Çekimlerimiz daha çok tanışmalar, sohbetler ve Türk insanını tanıma, onların anlatacağı hikayeler doğrultusunda olacak. Çok fazla tarih bilgisine boğulmadan belgesel filmimizi çekeceğiz. Daha çok Türk insanını, özünü, burada yaşayan insanları, doğasını, yapısını da tanıtacağız. Bu proje Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da destekleniyor” dedi.

Çanakkale dışında değişik illerde ve başka ülkelerde de çekimlerin yapılacağını da belirten Şenel Kılınç, “Çanakkale’ye gelmeden önce İstanbul’da da çekimlerimiz oldu. Ardından Çanakkale’ye geldik. İl merkezinde Troy Atı önünde çekimlerimiz yapıldı. Bundan sonra Troia Antik Kenti, Assos ve Çanakkale Savaşlarının geçtiği Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda da çekimlerimiz olacak. Troia Savaşı ile Çanakkale Savaşı arasında da bir bağlantı kuracağız. Çekimlerimizi Türkiye dışında Yunanistan ve İtalya’da da sürdüreceğiz” dedi.

Belgesel filmin 2013 yılında Fransız Devlet Televizyonu’nda yayınlanacağını da belirten Şenel Kılınç, “360 derece diye bir dernek var. Onun yaptırmış olduğu “Kibele” adlı bir gemi var. O gemi ile Çanakkale’den çıkıp Assos’a kadar çıkmayı planlıyoruz. Çünkü o geminin özelliği de o yıllara ait bir geminin özelliklerini taşıyor. Motoru yok. Tamamen yelkenli. Onunla da bu bölgede çekim yapacağız. Film büyük ihtimalle 2013 yılında televizyonda gösterilecek” dedi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir