Füze Kalkanı Protestolarının 4. Günü Olaysız Sona Erdi

Füze Kalkanı Protestolarının 4. Günü Olaysız Sona Erdi
27 Aralık 2011

Malatya’nın Kürecik beldesinde kurulması planlanan füze kalkanı radarını protesto için Çanakkale’de sürdürülen eylemlerin 4. gününde komik görüntüler yaşandı. Saat Kulesi Meydanı’na girmek için direnen öğrencilerle polisin pazarlığı herkesi güldürürken, olayı provoke etmek isteyen bir kişi ise bölgeden uzaklaştırıldı.

Çanakkale’de 4 gün önce Saat Kulesi Meydanı’nda eylem yapmak isteyen öğrenciler, emniyet birimlerinin müdahalesi ile karşılaşmıştı. Saat Kulesi Meydanı’nda basın açıklamasını yapmak isteyen protestocu grup, başarılı olamayınca şehrin değişik bölgelerinde çadır kurarak eylemlerini sürdürmüştü. Ancak her seferinde polis engeli ile karşılaşan öğrenciler, valiliğin aldığı karar gereği bu alanlarda çadır kurmanın yasak olduğunun belirtilmesi üzerine gözaltına alınmıştı.

4. GÜNKÜ EYLEMDE HERKES GÜLDÜ
Önceki eylemlerde gözaltına alınan öğrenciler, 4. günde de polis barikatını aşarak yine Saat Kulesi Meydanı’nda basın açıklaması yapmak istedi. Ancak çevik kuvvet ekiplerinin bölgede önlem alması sebebiyle alana giremeyen yaklaşık 20 öğrenci, emniyet yetkililerine alana girmek istediklerini söyledi. Valilik kararı ile bu alanda basın açıklaması yapılmasının yasak olduğunun belirtilmesi ve buna uyulmaması halinde müdahalede bulunulacağının söylenmesi üzerine, öğrenciler karara direnerek sloganlar atmaya başladı. Yere oturarak bir süre oturma eylemi de yapan öğrencilerin yanına gelen bir emniyet yetkilisi, çevik kuvvet ekiplerini 20 metre geriye çekeceğini ve Saat Kulesi Meydanı’nın ön kısmının gruba açık olacağını belirterek karara uyup uymayacaklarını söyledi. Bir süre kendi aralarında konuşan grup üyelerinin, “20 metrelik uzaklığı görelim” demeleri üzerini alanda gülüşmeler yaşandı. Emniyet birimlerinin “5 metre geriye” sözleri ile uğultuların yaşandığı alanda, “20 metre” sözleri yükseldi. Ardından çevik kuvvet ekibinin yaklaşık 25 metre geriye çekilmesi ile alanın yarısına kadar gelen grup üyeleri, basın açıklamasını yapıp halay çekti. Polisin Saat Kulesi Meydanı’nın içine kadar girilmesine izin vermediği eylemde, grup üyeleri ile emniyet birimleri meydanın orta kısmında buluşmuş oldu.

Öte yandan basın açıklaması yapılırken bölgeye gelen bir vatandaş, öğrencilere, “Yanlış yapıyorsunuz” diye bağırınca sivil polisler tarafından bölgeden uzaklaştırıldı. Eylem olaysız sona erdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir