Games of Troy ve Su Perdesi Projeleri ÇTSO Meclis Toplantısında Tanıtıldı

Games of Troy ve Su Perdesi Projeleri ÇTSO Meclis Toplantısında Tanıtıldı
28 Şubat 2014

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO)’nın Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılı etkinlikleri çerçevesinde hazırladığı ve 2015 sonrasında da Çanakkale’nin tanıtımına kalıcı katkılar sağlayacak olan iki proje Oda’nın Şubat ayı Meclis toplantısında tanıtıldı.

Games of Troy ve Su Perdesi projesini, Yönetim Kurulu üyelerine, Meclis üyelerine ve toplantıya katılan basın mensuplarına tanıtan Meclis üyeleri Armağan Aydeğer ve Suat Karataş, projelerin Çanakkale turizmine ve kentin tanıtımına hizmet edeceğine ifade ettiler.

ÇTSO Başkanı Bülend Engin’in konuşmasından sonra Games of Troy projesini tanıtmak üzere kürsüye gelen Meclis Üyesi Armağan Aydeğer, ÇTSO olarak, 2015 yılında Çanakkale’yi yalnız Türkiye gündeminde değil Dünya gündeminde tutmayı hedeflediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“2015 yılı Çanakkale’nin her konuda hızla artan ve sürdürülebilir gelişimine vesile olmalıdır. Bu hedef dahilinde ÇTSO olarak, Çanakkale’mizin gelişimi ile ilgili birçok projenin önderliğini yapmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda ‘Games of Troy’ projesi Çanakkale’nin turistik ve kültürel gelişiminde önemli bir pencere olmaya adaydır. Çanakkale’nin küresel ölçekte tanınan en önemli değeri olan ‘Troia’ antik döneminin zorlu koşullarını ve hikayesini, doğa ile baş başa, heyecan ve eğlence dolu bir yolculukta hayat bulmasını istedik. Games of Troy’da insanın doğa ve zorlu koşullar karşısında gücü, cesareti, zekası ve azmi yarışacaktır. Yarışmacılar, Troya efsanesinin görselliği içinde kendi sınırlarını keşfedeceklerdir.Çanakkale’nin bir turizm destinasyonu olarak konumunun zenginleşmesine, konaklama sürelerinin artmasına ve bütün dünyada tanınırlığının artmasına katkı sağlayacak olan Games of Troy yarışları; kentsel, kurumsal, bölgesel, ulusal ve uluslararası ölçeklerde farklı organizasyonlara uygun donanımıyla yılın her gününde farklı etkinliklere ev sahipliği yapabilecektir.”

Armağan Aydeğer, Teknopark alanında 70.000 metrekare arazide gerçekleşecek parkurunun ve 24 engelin 3 aylık yoğun bir çalışmayla gerçekleştirildiğini vurgulayarak, “Games of Troy yarış parkuru, ilk aşamada Çanakkale turizm sektörünün gönüllü temsilcileri, sanat ve kültür danışmanları, meclis üyelerimiz ve odamız uzman personelinden oluşan yarış komitesi tarafından; ardından da Ocak ayında Çanakkale’nin futbol, yüzme, sörf, yelken branşlarındaki gönüllü sportif gençleri tarafından gerçekleştirilen deneme yarışında test edilmiş, bütün süreç teknik ve görsel açıdan kaydedilmiştir. Çanakkale Zaferi’nin yüzüncü yılı öncesinde, Çanakkale’mize dünyada ses getirecek bir eseri armağan etme hayali ile işe başladığımız Games of Troy yarış parkuru; bugün itibariyle yarışmalara ev sahipliği yapacak fiziki yapıya kavuşmuş bulunmaktadır”SU PERDESİ’YLE BOĞAZIN SULARI RENKLENECEK
Daha sonra kürsüye gelen Meclis üyesi Suat Karataş da, Su Perdesi ile ilgili bilgi verdi.

Karataş, Su Perdesi Projesi’nin Çanakkale Boğazı’nın sularını mavi bir akıntıdan ibaret olmaktan çıkarıp, tanık olduğu değerlerin sahnesine dönüştürme projesi olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Su perdesinin konumlanması konusunda ilgili, bütün kurumlardan olumlu görüş ve izinler alınmıştır. 2015 yılı etkinlikleri kapsamında Çanakkale ziyaretçileriyle buluşacak olan bu projelere destek sağlamak için ayrıca Güney Marmara Kalkınma Ajansına başvuru da yapılmış bulunmaktadır. Projeyle boğazın suları slayt gösteriminde belirtildiği gibi boyutları 30 metre genişliğinde ve 10 metre yüksekliğinde dev bir ekrana dönüşecektir. Bu dev ekrana projeksiyonla görüntü yansıtılacak, ses ve ışık sistemiyle tasarlanan bütün görsellikler su perdesi üzerinde renk renk, ışık ışık canlandırılabilecektir.
Kordon kıyısında bütün deniz trafiğinden uzak, ancak halkımıza ve Çanakkale ziyaretçilerine ise yakın olacak olan bu sahne üzerinde her gece Çanakkale değerleri görsel bir şov olarak, özgürce izlenebilecektir. Odamızın Turizm şirketi tarafından işletilecek olan; su perdesi gösterimleriyle,bu proje hem kent yaşamına renk katacak, hem de kentimizin değerlerinin tanıtımı noktasında Çanakkale turizmine sürekli hizmet eder olacaktır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir