Gazeteci Erdem Sürek ve Erdoğan Çabuk’a Madalya

14 Ağustos 2015

Çanakkale Savaşlarının 100. yılında Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) tarafından gerçekleştirilen “Goncasuyundan Dünyaya” adlı projeye katkı veren isimler ödüllendirildi.

 

Bu kapsamda Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü Erdoğan Çabuk ve “Goncasuyundan Dünyaya” projesinde görev yapan gazeteci Erdem Sürek’e,  TRAC Genel Başkan Yardımcısı Alper Doğmaz tarafından madalya ve beratı verildi.

Proje Hakkında

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyetince hazırlanan proje kapsamında; Çanakkale Deniz Harbi sırasında düşman donanmasının telsiz telgraf görüşmelerini takip edip, düşmanın bir adım önünde olmayı başaran, tabyaların isabetli atışlarını an ve an tabya komutanlığıyla paylaşan efsane telsiz istasyonu Goncasuyu, 100 yıl sonra savaşın değil, barışın haberlerini paylaşmak üzere tekrar hizmete alındı.

 

 

100.yılında ‘Goncasuyundan Dünyaya Projesi’ kapsamında ;14 Mart-26 Nisan 2015 ayrıca, 6 -10 Ağustos tarihleri arasında program dahilinde Gelibolu Yarımadası’nda Rumeli Tabyası Goncasuyu, Kilitbahir, Abide, Kocaçimentepe, Anzak koyu olmak üzere 5 istasyon ile Çanakkale Savaşlarında Müstahkem Mevkileri Komutanlığı olarak kullanılan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mevki, Esenler Mahallesi , Lapseki Çardak ve Çanakkale merkezde olmak üzere her iki yakada on istasyon devrede oldu.

Goncasuyu amatör telsizcilikte “selamlar” anlamına gelen “73!” ve “88!” ile bütün dünyayı selamladı.

 

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir