Gazetecilerden Cemal Oral’a Yapılan Saldırıya Tepki!

15 Ocak 2014

Çanakkale’de kimliği belirsiz bir kişi tarafından saldırıya uğrayan gazeteci Cemal Oral için, meslektaşları meydana indi. Cemal Oral’a yapılan saldırının takipçisi olacaklarını belirten gazeteciler yanlarında getirdikleri fotoğraf makineleri ve kameralarını Cumhuriyet Meydanı’na bırakarak olayı protesto ettiler.

Dün akşam 21.30 sularında evine yaya olarak giderken sopalı saldırıya uğrayan Canakkalememleket.com İnternet Haber Sitesi’nin sahibi Gazeteci Cemal Oral’a destek vermek isteyen gazeteciler gazetecilere yönelik şiddete tepki göstermek amacıyla bugün Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Burada gazeteciler adına konuşan Tunca Yüğnük, “Bugün Cemal Oral’ın başına gelen yarın bizim de başımıza gelebilir. Kamu görevi yapan gazetecilere yönelik her türlü baskı ve şiddeti kınıyoruz. Konunun takipçisi olacağız” diyerek tüm meslektaşları adına tepkisini dile getirdi.

Derneklerden Kınama Mesajı
Çanakkale’deki gazeteci dernekleri de olayın ardından birer kınama mesajı yayınladılar. İşte o açıklamalar:

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Çanakkale Şubesi:

“Gazeteci Arkadaşımız Cemal Oral’a yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.
Basın özgürlüğünün ayaklar altına alındığı günümüzde gerçeklerin halka ulaşmasından rahatsızlık duyan şiddet yolsuzluk ve hukuksuzluktan beslenen gerici ve karanlık güçlerin başvurduğu böylesi saldırılar gazeteci dostlarımızı asla yıldıramayacaktır.
Yüreği halktan, emekten, gerçeklerden yana gazeteci dostumuz Cemal Oral kendisine yapılan bu saldırıyı her türlü zorluğu yenerek sürdüğü gazetecilik mesleğinin onuru ile boşa çıkaracak, yine aramızda olacak, karanlıkları aydınlığa çıkartmak için yine yazacaktır.
Cemal arkadaşımızın sonuna kadar yanındayız.
Bu saldırıyı gerçekleştiren onursuz şerefsiz haysiyetsiz kişiler bunu böyle bilsinler.
Hepimiz birer Cemaliz.
Cemal arkadaşımıza saldıran bu kendini bilmezlerin bir an önce tespit edilerek gerekli cezanın verilmesini talep ediyoruz.
Geçmiş olsun Cemal Oral.”

Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği:

“Çanakkale’de uzun yıllardır basın mesleğinin içinde görev alan Cemal Oral’ın dün gece evine dönerken uğradığı sopalı saldırı hepimizi derinden üzmüştür.
Demokrasiye inanan ülkelerde anayasal güvence altında olan gazetecilerin toplumun haber alma hakkını sağlama ve toplumu bilgilendirme amacından başka bir gaye taşımayacakları aşikardır.
Kitle iletişim araçları sayesinde bireysel özgürlükler ve insan haklarının öne çıktığı dünyamızda enformasyon görevini yürüten meslektaşlarımızın uğradıkları feodal saldırıların aynı zamanda insan temel hak ve özgürlüklere yapılan birer darbe olduğu unutulmamalıdır.
Barışın Kenti olmakla övündüğümüz Çanakkale’de, çağdışı anlayış ve şiddeti gazeteciler üzerinde egemen kılma uğraşı aynı zamanda demokrasiye karşı da hazımsızlıktır.
Meslektaşımız Cemal Oral’a yönelik sopalı saldırı ve ağır darp, bizleri endişelendirmektedir.
Huzurun egemen olduğu Çanakkale’de meslektaşımıza karşı girişilen saldırıyı nefretle kınarken, kent asayişinden sorumlu yetkililerden fail yada faillerin biran önce yakalamalarını, saldırganların yargıya teslim edilmesini beklediğimizi, Oral ve ailesine de ?büyük geçmiş olsun’ dileklerimizi iletiyoruz.
Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği olarak süreci yakından takip ettiğimizi belirtir, mağdur olan meslektaşımız lehine müdahil olduğumuzu Çanakkale kamuoyu ile paylaşırız.”

Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti:

“Memleket İnternet Sitesi sahibi, Çanakkale’nin emektar gazetecilerinden Cemal Oral’ın, dün akşam evine giderken uğradığı sopalı saldırıyı derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Saldırıda, vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanarak Çanakkale Devlet Hastanesi’nde tedavisi yapılan Cemal Oral’a öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, acil şifalar diliyoruz.

Meslektaşımız Cemal Oral’a yapılan bu saldırının kim veya kimler tarafından ve hangi amaçla yapıldığının güvenlik güçlerince en kısa sürede aydınlatılmasını istiyoruz. Konunun takipçisi olacağımızı belirterek, meslektaşımız Cemal Oral’a yapılan saldırıyı şiddetle ve nefretle kınadığımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.”/

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir