Gaziler Günü Çanakkale?de Etkinliklerle Kutlandı

Gaziler Günü Çanakkale?de Etkinliklerle Kutlandı
20 Eylül 2013

19 Eylül Gaziler Günü Cumhuriyet Meydanında yapılan törenle kutlandı.

Atatürk anıtına çelenklerin sunuldu ve saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Ardından öğrenciler tarafından Gaziler Günü ile ilgili şiirler okundu ve Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Necdet Erdinç bir konuşma yaptı.

Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı’nın ardından konuşan Vali Vekili Hüseyin Kulözü konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik unvanının verildiği bu anlamlı günde, birlik ve beraberliğimizin vatan ve bayrak sevgisinin birer simgesi olan siz değerli gazilerimizle birlikte olmaktan ve Gaziler Gününü kutlamaktan onur duyuyoruz.
Şanlı tarihimiz şehit ve gazilerimizin yazdığı destanlarla doludur. Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşlarımızın şehit ve gazileri bunun en güzel örneğidir. Vatanı uğruna ölümü göze alan insanımız, ordumuz, zaman zaman dünya barışını korumak adına Kore’de, Kıbrıs’ta, Bosna’da görev almış, uzak diyarlarda da gücünü göstermiştir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk ve Dünya tarihinde derin izler bırakan Çanakkale Savaşıyla tarih sahnesine çıkarak tüm dünyaya örnek olacak bağımsızlık mücadelesinin meşalesini yakmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri burada atılmıştır. Milletimize Kurtuluş Savaşını kazandıran manevi güç, şehit ve gazilerimiz sayesinde Çanakkale’de aşılanmıştır.
Bu vatan için gözlerini kırpmadan canlarının feda eden şehitlerimizi ve kahraman, fedakâr gazilerimizi bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da unutmayacak ve her zaman yanlarında olacağız.
Şerefle vatanımızı korumuş, mücadele etmiş, gösterdikleri büyük cesaret ve fedakârlık sonucu gazilik unvanının almış, tüm gazilerimizin gaziler gününü kutluyor, aziz gazilerimizi ve ebediyete intikal eden şehitlerimizi Başta Ulu Önder Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere rahmetle anar, siz saygıdeğer gazilerimize minnet, şükran duygularımızı sunar, sevgi ve saygılar dileriz.”

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen töreninin ardından Çanakkale Öğretmenevinin bahçesinde gazilere ikramda bulunuldu.

[canakkale.gov.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir