Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Geçimini Zıpkınla Balık Avlayarak Sağlıyor

Geçimini Zıpkınla Balık Avlayarak Sağlıyor

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde dalgıçlık yapıp zıpkınla balık vurarak geçimini sağlayan Yücem Ergen herkesin dikkatini çekiyor.

Ailesiyle birlikte Gelibolu’nun iç kesimlerindeki bir köyde yaşamını sürdürdüğünü belirten Yücem Ergen, “Dalgıçlık hikayem kızım Özüm Ergen’in doğumu ve eşimden ayrılmam ile başladı. Babam Mustafa Ergen’i de kaybettikten sonra yaşam mücadelemde tek başına kalınca yalnızlığımı denizle paylaşmaya başladım. Gelibolu bölgesinde dalgıçlık yapıyorum. Anlaştığım yerlere kabuk toplayıp, zıpkınla balık avlıyorum. Bunları satarak geçimimi sağlıyorum. 7 yıldır dalıyorum. Dalgıçlığı hobi olarak yapan bayan dalgıç var. Ama benim gibi para kazanmak için meslek edinen yok. Zıpkınla balık avlayan bu bölgedeki tek bayan dalgıç benim. Bir bayan olarak elbette çok zor bir meslek ama başka bir iş bulamadım. Bakmak zorunda olduğum 12 yaşında okula giden bir kızım var. Denizin altı başka bir dünya. Yalnız çok nankör insanlarız. Binlerce insana ekmek veren denizi kirletmekte üstümüze yok. Toprak nasılsa, denizde öyle benim için” dedi.

İHA

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir