Geçmişten Günümüze Öğretmen Yetiştirme Paneli Gerçekleştirildi

Geçmişten Günümüze Öğretmen Yetiştirme Paneli Gerçekleştirildi
28 Kasım 2013

“Geçmişten Günümüze Öğretmen Yetiştirme” konulu panel Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Etkiliğe Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, İl Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ramazan Gülendam, Prof. Dr. Eyüp Özdemir ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Yüce’nin yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Sedat Laçiner eğitim fakültelerine önem verilmesinin çok mühim olduğunun altını çizdi ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ülkemizin En Önemli Sorunu Eğitim
“Gelişmişlik ve eğitim arasında doğrudan bir bağlantı vardır.Nitelikli nesiller yetiştirebiliyorsanız ülkeniz, şehriniz, üniversiteniz için en önemli görevi tamamlamışsınız demektir” diyen Prof. Dr. Laçiner ülkelerin en temel sorununun eğitim sorunu olduğunu ve insan yetiştirmenin en önemli üretim olduğunu belirtti. Rektör Laçiner şöyle devam etti:

“Baştan yanlışlıkla gelen eğitim sistemi öğrenciyi ilköğretim ve liseden eksikliklerle mezun ediyor ve üniversiteye geldiğinde ideal öğrenci bulamıyoruz. 2023 hedefine ulaşmak için “Eğitim Reformu” kaçınılmazdır. Bu köklü reformun gerçekleşmesi gereken ilk yer ise eğitim fakülteleridir. Eğitimde en önemli araç öğretmenlerdir. Biz öğretmenleri güzel, doğru, nitelikli yetiştirmeliyiz ki onlar da nitelikli öğrenciler yetiştirebilsinler.”

“İlk Amacınız Diploma Almak Değil, Vasıf Sahibi Olmak Olsun”
Prof. Dr. Laçiner konuşmasının sonunda öğrencilere şöyle seslendi:

“Üniversite mezunlarının taşıması gereken nitelik, bilgi birikimi, mesleki yeterlilikler gibi kazanımları elde edemediyseniz kağıt üzerinde mezun olmuş olursunuz. Bugün sektörün ihtiyaç duyduğu mezun olmuş birey değil, mezuniyete gelene kadar yeterliliklerini edinen bireylerdir. Amacınız kağıt almak değil, vasıf sahibi olmak olsun”

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner’in konuşmasının ardından “Geçmişten Günümüze Öğretmen Yetiştirme” konulu panele geçildi. Doç. Dr. Salih Zeki Genç’in moderatörlüğünü yaptığı panelde, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Yüce “Yetenek Keşfi ve Öğretmen ile Kuşaklar arası Çatışmada Öğretmen”, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş “Genel Öğretmenlik Uygulamaları”, Doç. Dr. Hasan Arslan “Öğretmen Geliştirme Programları”, Doç. Dr. Çavuş Şahin “Öğretmenliğin Ülkemizdeki Tarihsel Gelişimi”, Yrd. Doç. Dr. Gürkan Ergen “Eğitimde Sevgi”, Yrd. Doç. Dr. Aydın Özbek “Japonya’da Öğretmenlik Mesleği” ve Yrd. Doç. Dr. Tolga Özşen “Günümüz Japonya’sında Öğretmenlik Mesleği Üzerine Değerlendirme” konularında sunumlarını gerçekleştirdiği panel soru ? cevap kısmıyla son buldu.

[Gökçe Güzel / comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir