“Geleceğin Teknolojisi 3D Printer” Konulu Konferans Düzenlendi

17 Mart 2015

Biga Meslek Yüksekokulu Makine Programının düzenlemiş olduğu “Geleceğin Teknolojisi 3D Printer” konulu konferans, 4B Mühendislik firmasının katılımıyla yüksekokul konferans salonunda gerçekleştirildi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Makine Programı Danışmanı Öğr. Gör. Bahaddin Zayim; “Makine programının temel amacı; günümüz teknolojisine uygun, endüstrinin beklentilerine cevap verecek yeterlilik ve çeşitlilikte bilgi donanımına sahip nitelikli ara elemanlar yetiştirmektir. Bugünkü etkinliğimizin hedefi, geleneksel imalat yöntemleri ile üretimi mümkün olmayan geometrileri üretebilen 3D Printerleri tanıtarak siz öğrencilerimizi bilgilendirmektir. Bu amaçla aramızda bulunan sektörün ülkemizdeki önemli temsilcilerinden 4B Mühendislik firmasının yöneticilerine teşekkür ediyorum” demiştir.

Konferansta söz alan 4B Mühendislik Firması Satış Müdürü Eray Erten; “Firmamız, dünyada 5 yıllık aktif geçmişi olan 3 boyutlu yazıcı sektöründe, kendi tasarımımız olan ROBO 3D model ürünümüz ile ülkemizin önemli temsilcilerinden biridir. Merkezi İstanbul olan ayrıca Bursa ve İzmir’de ofis olarak faaliyet gösteren firmamız, 3 boyutlu prototip, printer ve tarama alanlarında çalışmalarına devam etmektedir. Firmamız; müşteri, çalışan ve tedarikçi memnuniyetini en üst düzeyde tutarak ürün ve hizmetler sunmayı benimsemiştir. Bu doğrultuda sürekliliği, güvenirliliği tercih eden, topluma ve çevreye duyarlı, faydalı bir kurum olmak temel hedefimizdir. Müşterilerimiz için farklılık yaratmak, bizden beklentilerine ürünlerimizin, çalışanımızın ve hizmetimizin kalitesi ile karşılık vermek temel ilkemizdir” dedi.

Öğrencilere, kendilerine güvenmelerini ve girişimci olmalarını öneren Erten, Bilgisayar programcılığı ve tasarımı alanlarında gerek eğitim gerekse iş hayatlarında yardımcı olmaya hazır olduklarını belirtti.

Kendi tasarımları olan ROBO 3D model printeri çalıştırarak hakkında genel bilgi veren 4B Mühendislik Firması Teknik Müdürü Caner Yücelden ise, “3D Printing dijital üç boyutlu bir dosyadan (üç boyutlu CAD çizim) üç boyutlu katı bir nesne yapma sürecidir. Üç boyutlu nesneyi oluşturmak için dijital dosya ince dilimlenmiş katmanlar halinde kesitlere dönüştürülür. Baskı aşamasında üç boyutlu yazıcı ince katmanları üst üste ekleyerek nihai nesneyi oluşturur. Üç boyutlu yazıcı ile bilgisayarda tasarlanmış (CAD) 3 boyutlu bir çizimi hızlıca ve ucuz maliyette gerçek nesne olarak üretebilirsiniz. 3 boyutlu yazıcı ile canlı hücrelere sahip insan kulağından, oyuncağa, müzik aletlerinden, İngiliz anahtarına kadar neredeyse her şey üretilebiliyor. İleride geliştirilecek dev yazıcılar ile otomobil, iş makinası, çok katlı bina gibi karmaşık ürünlerin yapılması dahi mümkün olabilecektir” dedi.

Öğrencilerin konu hakkındaki sorularının firma yetkililerince yanıtlanması ile devam eden konferans, ROBO 3D model printerden örnek nesne alınması ile son buldu.

Biga Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Şemun Tayyar, Yüksekokul öğretim elemanları ve öğrencilerin yoğun katılımı ile gerçekleşen konferans etkinliğinin bitiminde günün anısına, firma yöneticileri Eray Erten ile Caner Yücelden’e Biga Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Şemun Tayyar tarafından teşekkür plaketi takdim edilmiştir.

[comu.edu.tr]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir