Gelibolu Altın Sardalya Festivali’nde 2 Saatte 3 Ton Sardalya Tüketildi

22 Temmuz 2011

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde düzenlenen 18. Uluslararası Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali’nde vatandaşlara dev mangallarda pişirilen sardalya balıkları ikram edildi. Vatandaşlar, 2 saatte yaklaşık 3 ton balığı tüketti.

Festival kapsamında Gazi Süleyman Paşa Bulvarı önünde oluşturulan korteje katılan vatandaşlar ve protokol mensupları, yaklaşık 2 kilometrelik mesafede bulunan iskele meydanına kadar yürüdü. Yunanistan, Litvanya, Belarus, Bulgaristan, Karadağ, Bosna Hersek, KKTC ve Sırbistan’dan gelen ekipler de yürüyüş boyunca çeşitli gösteriler yaptı. Yürüyüşün ardından Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Atatürk anıtına çelenk koydu. Saygı duruşunda bulnulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra törene katılan yabancı ülkelerin temsilcileri tarafından festival meşalesi yakıldı.

Törende bir konuşma yapan Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, bu yıl 18.’sini gerçekleştirdikleri Sardalya Festivali’ne her geçen yıl daha geniş katılımının olduğunu belirterek, bunun da kendilerini sevindirdiğini söyledi. Konuşmaların ardından yabancı ülkelerin ekipleri dans ve folklor gösterileri yaptı.

Festival kapsamında Atatürk Meydanı’na kurulan 10 adet büyük mangalda pişirilmeye başlanan 3 tona yakın sardalya balığı da vatandaşlara ikram edildi. Yurdun değişik bölgelerinden Gelibolu’ya gelen vatandaşlar dev mangallarda pişirilen balıkları alabilmek için adeta birbirleri ile yarışırken, zaman zaman izdiham yaşandı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir