Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali Başlıyor

Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali Başlıyor
11 Ağustos 2014

1976 yılında Gelibolu Turizm ve Tanıtma Derneği öncülüğünde başlatılan Sardalya Festivali, “Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali” adı ile bu yıl 19’ncu kez düzenleniyor. Gelibolu Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen organizasyon, 12 Ağustos’ta açık hava sinema gösterimi ile başlayıp 17 Ağustos gecesi Şevval Sam konseri ile son bulacak.

Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, festivalin ana teması olan dünyaca ünlü Sardalya balığının ön plana çıkarılarak, kültürel ve sanatsal etkinlikler ile Gelibolu’da keyifli bir festival yaşayacaklarına inandıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bu festival Gelibolu halkının festivalidir. Yaşadığımız kentin değerlerini geleneksel festivalimizle bugün olduğu kadar, gelecek kuşaklara da taşımak, aynı zamanda Gelibolu’nun dünya sahnesinde daha fazla yerini almasına sebep olacaktır. Bu yılki festivalimize Türkiye’den Büyükçekmece Belediyesi Altın Köprü Halk Dansları Topluluğu, Pendik Anadolu Yakası Bosna SancakKültür ve Dayanışma Derneği ile KKTC, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan, Slovakya ve Meksika’dan gruplar katılacak. Tüm halkımızı etkinliklerde aramızda görmek istiyoruz”

Bu yılki festivalin ilk etkinliği 12 Ağustos Salı akşamı Fener Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan açık hava sinema gösterimi olacak. “Nostalji Günleri” adı altında düzenlenen programın ilk filmi olan “Selvi Boylum Al Yazmalım” saat 22.00’de ücretsiz olarak halkla buluşacak. 13 Ağustos akşamı çocuklar için “Madagascar” isimli film ve 14 Ağustos akşamı da 2012 yılında vizyona giren “Entel Köy Efe Köye Karşı” isimli film açık hava sinema gösteriminde Fener Meydanı’nda yine saat 22.00’de izleyicileri ile buluşacak. Suzan Kardeş’in 15 Ağustos, Gripin’in 16 Ağustos ve Şevval Sam’ın 17 Ağustos’ta sahne alacağı halk konserlerinde mahalli sanatçılar ve gruplar da programlarını sergileyecekler. 19.Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali’nde; Değişim Derneği’nin katkılarıyla araştırmacı, şair, yazar, gazeteci, tiyatro oyuncusu ve girişimci Sunay Akın da 14 Ağustos günü saat 19.00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde “Geyikli Park” isimli kitabını imzalayıp tek kişilik gösterisini sergileyecek.

“Gelibolu’da dostluk ve barış rüzgarları esecek… Kültür, sanat ve eğlence geleneksel festivalle buluşuyor” sloganıyla gerçekleştirilen festivalin resmi açılışı 15 Ağustos Cuma günü saat 17.00’de kortej yürüyüşü ile başlayacak, iskele meydanında kurulan mangallarda tonlarca sardalya balığı pişirilecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir