Gelibolu Belediye Başkanından Karainebeyli Köyüne İnceleme Ziyareti

Gelibolu Belediye Başkanından Karainebeyli Köyüne İnceleme Ziyareti
19 Eylül 2008

Gelibolu Belediye Başkanı Cihat Bingöl, ilçedeki su sıkıntısını gidermek üzere Karainebeyli köyünde yapılan sondaj çalışmalarını yerinde inceledi.

Gelibolu?da bir süredir yaşanan su kesintisinin Kainebeyli köyünde bulunan bir derin sondaj kuyusunun çökmesi nedeniyle yaşandığını belirten Belediye Başkanı Cihat Bingöl, ?Daha önceki yıllarda Karainebeyli köyünde açılmış olan derin sondaj kuyularındGelibolu Belediye Başkanından Karainebeyli Köyüne İnceleme Ziyaretian bir tanesi havaların kurak gitmesi sebebiyle çökmüştü.Oluşan durum tamamen bir tabiat olayı. Çökmenin yanı sıra şehre saatte 140 ile 150 ton su bastığımız Karainebeyli terfi istasyonumuzdan şuan saate 80 ile 90 ton su basma imkanına sahibiz. Dolayısı ile şu an 40 ile 50 ton arası bir su kaybımız var. Bu su kaybının açığını kapatmak ve aynı debiyi yakalamak üzere aynı yerde Devlet SU İşleri (DSİ) yetkilileri ile yaptığımız karşılıklı mutabakat sonucu yeni bir su sondaj kuyusu açtırıyoruz. Bu derin su sondaj kuyusu 132 metreye ulaştı. 132 metreye ulaşıncaya kadar ilk 10 metreden itibaren sert, kaya bir zemine rastladık. Çalışma koşulları açısından derin su sondajlarında çok sıkıntılı bir çalışma. Ama neticesinde suya, damara ulaştığınız zamanda kuyunun ömrü ve suyun debisi çok sağlıklı olacak. Bu çalışmalar esnasında elmas uçlu tabir edilen 6 adet matkap ucunu kırdık. Hedefimiz yaklaşık bir hafta içerisinde çalışmaları tamamlayarak suyun debisini yükselterek, su sıkıntısını gidermek? dedi.

Bingöl ayrıca, Tayfur barajının yaklaşık 4 milyon metreküplük bir doluluk hacmi olduğunu ve şu an barajda 1,5 milyon metreküplük su bulunduğunu da belirterek, ?Umuyoruz ki, bu kış yağmur ve kar açısından verimli geçer. Biz şehrimizde su sıkıntısı yaşanmaması açısından günlük 11 bin tona yakın su basıyoruz. Biz vatandaşlarımızın su sıkıntısı yaşamamaları açısından elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Elimizde olmayan nedenlerden ötürü yaşanılan su sıkıntısı içinde vatandaşlarımızdan özür diliyoruz? dedi.

Başkan Bingöl, su ana irsaliye hattında da onarım yapmaya başladıklarını belirterek, ?Şu an yaklaşık 60-70 bin YTL?lik bir yatırım ile çelik borular ile hattın bir kısmını yeniliyoruz. Önümüzdeki günlerde kısa bir süre suyu keserek, bu çalışmamızı tamamlayacağız. Gelibolu?daki su sıkıntısını gidermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gelibolu halkının mağdur olmaması için de elimizden geleni yapıyoruz. Bizim dışımızda gelişen tabiat ve fiziki şartlar dolayısı ile kısa süreli su kesintileri yaşandı. Bunun için de özür diliyoruz. Bu konudaki eksikliği gidermek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz? şeklinde konuştu.
Başkan Bingöl içme suyu dışında Tayfur köyünde bulunan ve özel idare tarafından yaptırılan kanalizasyon çalışmasını olumlu ve yerinde bulduğunu da belirterek, ?Biz burada biriken kanalizasyonu yaklaşık bin 800 metre uzak bulunan bir alana taşıyoruz. Bu kanalizasyon çalışması şu an insan sağlığı açısından bir sıkıntı yaşatmayacak durumda. Biz belediye olarak ayrıca katı atık içinde haftada bir olmak üzere buradan ayrıca vidanjörler ile çekim yapmaktayız? dedi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir