Gelibolu Belediye Meclisi İlk Toplantısını Yaptı

Gelibolu Belediye Meclisi İlk Toplantısını Yaptı
07 Nisan 2009

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde belediye meclisi ilk toplantısını yaptı. Toplantıda geçen döneme ait 2008 yılı faaliyet raporu reddedildi.

9 CHP, 4 MHP ve 2 AK Partili meclis üyesinin katılımı ile gerçekleşen ilk toplantı açılış, yoklama ve saygı duruşu ile başladı. Meclisin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Mustafa Özacar, verdikleri sözlerin aynen geçerli olduğunu belirterek, “Bu sözler seçim atmosferi içerisinde söylenmiş sözler değil. Ne söylediysek o geçerli. Yeni bir dönem ile yeni bir gelecek için elbirliği ile çalışacağız. Sadece biz değil, sizlerde bu çalışmanın içerisinde yer alacaksınız” dedi. Bu kısa konuşmanın ardından 19 maddelik gündem maddelerine geçildi. İlk olarak yapılan gizli oy ile meclis katibi iki üye seçildi. Oylamada, CHP grubundan Hakan Öztürk ile Zafer Mete meclis katibi üyesi oldu. Meclis başkan vekilliğine yine CHP grubundan İsmail Kahraman oy çokluğu ile seçildi.
Gündemin 4. maddesi olan faaliyet raporuna gelindiğinde meclis katib üyesi Hakan Öztürk, 2008 döneme ait bütün belediye birimleri ile belediye başkanlığının harcamalarını kapsayan dosyayı okunmaya başlandı. Bu arada, belediye teamülleri gereği rapor oylanacağından, Belediye başkanı Mustafa Özacar, meclis başkanlığını görevini İsmail Kahraman’a bıraktı. Faaliyet raporunun okunmasının ardından oylama öncesi söz alan CHP?li meclis üyesi Orhan Tığ, okunan bu raporun geçmiş dönemin faaliyet raporu unsurlarını taşımadığını belirterek, “Çünkü faaliyet diye raporda yazılanlar zaten aslen belediyenin görevleri. Belediye başkanının 01 Ocak 2008 ile 31 Aralık 2008 dönemine ait okunan faaliyet raporu, 5393 sayılı kanunun 56’cı maddesinde açıklandığı üzere 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 41?ci maddesinin 4?cü fıkrasında belirtildiği biçimde belirlenmiş performans ölçütlerine göre hedef ve gerçekleşme durumu ile meydana gelen sapmaların nedenlerini açıklamadığından ve gerekleşen gelire göre, artan borç miktarının nedenleri belirtilmediğinden dolayı bizler CHP grubu olarak faaliyet raporuna ret oyu kullanıyoruz” dedi.

MHP grubu adına söz alan meclis üyesi Serkan Sağkan da okunan rapora CHP meclis üyeleri gibi ret oyu vereceklerini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Yapılan oylamada CHP ve MHP birlikte hareket edince 2 kabul oyuna karşılık 13 ret oyu ile faaliyet raporu reddedildi. Oylamada 2 AK Partili meclis üyesi evet oyu kullandı. Gündemin diğer maddelerin de encümen üyesi, Marmara belediyeler birliğine üye, plan bütçe komisyon üyesi ve imar komisyonuna üyelerin seçimi ile ilk meclis tamamlandı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir