Gelibolu Belediyesi Meclis Komisyonu Rektör Laçiner’i Ziyaret Etti

12 Ekim 2012

Gelibolu Belediye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısında CHP ve MHP Grubu ile Ak Parti’den oluşturduğu 6 kişilik meclis komisyonu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar ile birlikte ÇOMÜ Rektörlüğü’ne ziyaret gerçekleştirdi.

Başkan Özacar başkanlığında meclis üyeleri Mustafa Çoban, Hakan Öztürk, Serdar Sağkan, Derya Uysal, Zafer Batır ve Mustafa Arslan’dan oluşan komisyonu makamında kabul eden ÇOMÜ Rektörü Sedat Laçiner, konuşmasında özetle şu ifadeleri kullandı: “Çanakkale ilçelerine ögretim ünitesi tesislerine teminen Kalkınma Bakanlığı’na sunduğumuz 42 adet proje içinde Gelibolu da bulunmaktadır. Ancak Gelibolu’ya ilişkin projeye kaynak tahsisinin nasıl ve ne zaman yapılacağı konusunda bir bilgi sahibi değiliz. Bu konuda insiyatif bakanlığa aittir. Ama bizler bina yatırımının Gelibolu Belediyesi tarafından üstlenilmesini istiyoruz.” Rektör Laçiner, kapalı durumda bulunan ‘Hamzakoy Uygulama Oteli’nin ruhsat sorununun halledilmesi halinde bu taşınmazı işletebilecekleri gibi, satıp yaratılan değerin Gelibolu’ya üniversite binası yapımında da kullanabilmelerinin imkan dahilinde olabileceğini sözlerine ekledi.

Heyet adına söz alan Belediye Başkanı Özacar, ziyaret amaçlarının iki konuya açıklık getirmek olduğunu vurgulayarak, “Bunlardan biri üniversitenin Gelibolu’da bir yüksekokul ya da fakülte kurma konusundaki niyet ya da varsa çalışmaları hakkında ilk ağızdan bilgi almak isteğimiz, diğeri üniversitenin mülkiyetinde bulunan ancak ruhsat sorunları nedeniyle işletilmesi ve değerlendirilmesi yönünde sıkıntılar bulunduğu bilinen uygulama otelinin durumunun irdelenmesidir” dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne Gelibolu’da askeri havaalanı bölgesinde 46 dönümlük bir arazinin tahsisi edildiğini, üniversitenin Gelibolu’ya yatırım yapması halinde bu yatırımın imkanlar dahilinde destekleneceğini belirten Özacar, bu süreçte yerel yönetim olarak sadece öğretim görevlilerinin barınması için 10 dairelik bir lojman binasının inşasını finanse edilebileceklerini, ayrıca doğal olarak bölgenin altyapı çalışmalarına da öncelik verileceğini söyledi. Başkan Özacar, uygulama oteli ile ilgili olarak da “Otelin üniversite tarafından işletilmesi ya da satılmasına karar verilmesi durumunda ruhsat probleminin çözülmesinde belediye olarak gereken desteği vermeye hazırız” ifadesini kullandı. Başkan Özacar bu sözlerinin ardından, otelin ruhsata bağlanabilmesi için teknik olarak yapılması gerekenleri de toplantıya çağrılan üniversite görevlilerine anlattı.

Belediye Meclisinin görevlendirdiği komisyon Rektör Laçiner ile yapılan görüşmeyi rapor haline dönüştürerek, Kasım ayı meclis toplantısında meclis üyelerinin bilgisine sunacak.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir