Gelibolu Gençlik Ödülleri: Dedeleri Gelibolu’da Savaşmış Gençler Aranıyor

Gelibolu Gençlik Ödülleri: Dedeleri Gelibolu’da Savaşmış Gençler Aranıyor
13 Ocak 2011

AFS Kültürlerarası Eğitim programları, 1. Dünya Savaşı’nda savaşan askerlerin torunlarını birbirlerinin kültürlerini tanımaya çağırıyor.

İlki 2009 yılında düzenlenen Gelibolu Gençlik Ödülleri?’de; Türk ve Yeni Zelandalı gençler 6 haftalığına yer değiştiriyor, birbirlerinin ailelerinin yanında kalıp, okullarına devam ediyor ve anma törenlerinde ülkelerini temsil ediyorlar.

Onbinlerce insanın hayatını kaybettiği Gelibolu Savaşı’ndan neredeyse bir yüzyıl sonra, o askerlerin torunları Gelibolu Gençlik Ödülleri için yarışıyorlar. Gelibolu Savaş’ında yer almış aile bireylerine ait hikayelerin yarıştığı kompozisyon yarışmasında yer almak için15-18 yaşları arasında olmak ve yarışmaya 28 Ocak?a kadar başvurmak gerekiyor.

AFS Kültürlerarası Programlarının Dünya Barışı’na katkıda bulunduğuna inanarak desteklediği “Gelibolu Gençlik Ödülleri” projesinde bu yıl da bir Türk ve bir Yeni Zelandalı öğrenci 6 haftalık değişim projesine katılacak. Proje kapsamında 6 hafta boyunca birbirlerinin aileleri yanında kalacak olan gençler okullarına da o ülkede devam edecekler.

Gittikleri ülkede hem o ülkenin kültürünü tanıma ve kendi kültürlerini tanıtma, yıllara dayanan dostluğu pekiştirme imkanı bulacak hem de anma törenlerinde kendi ülkelerini temsil edecekler.

Geçen yıl büyük büyükbabasının Gelibolu Savaşı’nda ölmesiyle ilgili hikayesi ile yarışmayı kazanarak Yeni Zelanda?da 6 hafta kalan Gizem Gençel “Yeni Zelanda’da unutulmaz bir altı hafta yaşadım. Bir Türk genci olarak Wellington’da düzenlenen anma etkinliklerin yer almak ise benim için çok gurur vericiydi. Yeni Zellanda’da hem onların kültürünü tanıdım hem de Türk kültürünü tanıttım. Bu projenin kültürlerarası etkileşim için çok önemli olduğunu düşünüyorum” diyerek projenin önemini anlattı.

Gelibolu Savaşı’na dair bir kompozisyon ile yarışmaya katılmak isteyenlerin aşağıdaki linke tıklayarak, açılan sayfadaki formu 28 Ocak 2011 tarihine kadar doldurması gerekiyor:
http://www.afs.org.tr/tur_tu/link/7594

[Kaynak: afs.org.tr]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir