Gelibolu ve Lapseki İçin Doğalgaz Başvurusunda Bulunulacak

13 Ocak 2014

Çanakkale İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Tekin, Bakanlar Kurulu kararıyla Gelibolu ve Lapseki ilçelerine de doğalgaz verilmesinin önünün açıldığını söyledi.

İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Tekin, merkez nüfusu 10 binin üzerinde olan ve mevcut doğalgaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan ilçelere doğalgaz ulaştırılmasına ilişkin 28 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2013/4347 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın 6 ay daha uzatıldığını, bunun da Çanakkale’nin Lapseki ve Gelibolu ilçelerine doğalgaz bağlanması için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Halen Çanakkale Merkez ve merkeze bağlı Kepez Beldesi ile Çan, Biga, Bayramiç ve Ezine ilçelerinde doğalgaz kullanıldığını ifade eden İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Tekin, merkez nüfusu 10 binin üzerine olan Gelibolu ve Lapseki ilçelerinde doğalgaz bulunmadığını ve doğalgaz bulunmayan bu ilçelerde yaşayan vatandaşların doğalgaza kavuşmalarının hem sağlık, hem çevre, hem de kentsel sağlık açısından faydalı olduğunu kaydetti.

Abone bağlantı bedelinin Bakanlar Kurulu’nun 30 Aralık 2013 tarihinde yaptığı toplantıda başvuru süresini 28 Haziran 2014 tarihine kadar uzatıldığını açıklayan İl Genel Meclis Başkanı Tekin, “Bakanlar Kurulu kararını takip eden altı ayın sonunda abone bağlantı bedelini yatıran elektrik abone sayısı toplamı, toplam elektrik abone sayısının yüzde 60’ını geçen Gelibolu ve Lapseki ilçelerimize bağlantı hatlarının yapımı için Çanakkale Valiliği (İl Özel İdaresi) tarafından BOTAŞ’a başvuruda bulunulacaktır. Başvuruda bulunan bu ilçelerimizdeki toplam elektrik abone sayısının yüzde 60’ını geçmez ise yatırılan abone bağlantı bedelleri geriye iade edilecektir” şeklinde konuştu.

Tekin, “Gelibolu ve Lapseki ilçelerimizde ikamet eden vatandaşlarımızın doğalgaza ulaşmaları için üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir” diyerek, “Gelibolu ve Lapseki ilçelerimizde ikamet eden vatandaşlarımızın bir an önce doğalgaz abone bedellerini yatırması gerekmektedir. Vatandaşlarımızın doğalgaz konusu hakkında bilgilendirilmesi için Kaymakamlıklarımıza ve Belediye Başkanlıklarımız ile basın kuruluşlarımıza, Ticaret ve Sanayi Odalarına, Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüklerine büyük görev düşmektedir. Vatandaşlarımızın abone bedelini yatırarak doğalgazın ilçelerine gelmesi için başvuruda bulunmalarını arzu ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir