Gelibolu Yarımadası, Çokal Barajı’ndan Yılda 9 milyon 270 Bin Metreküp Su Alacak

30 Ocak 2013

Gelibolu, Eceabat, Kavakköy, Evreşe ve Bolayır Belediyesi’nin üyesi olduğu, “Gelibolu Gökbüet Su Birliği”, Birlik Başkanı Mustafa Özacar başkanlığında olağanüstü meclis toplantısında bir araya geldi.

Baraj yapım çalışmaları tamamlanan ve su toplama faaliyetlerine başlayan Gökbüet (Çokal) Barajı’ndan içme, kullanma, endüstri suyu sağlanması ile ilgili yapılacak protokol konusunda tek gündem maddesi ile toplanan meclis toplantısına; Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, Eceabat Belediye Başkan Yardımcısı Osman Pöge, Kavakköy Belediye Başkanı Necati Kopça, Bolayır Belediye Başkanı Cavit Sezer ve birlik üyesi meclis üyeleri katıldı.

Birlik Başkanı ve Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, toplantının açılışında DSİ Genel Müdürlüğü ile Gelibolu Gökbüet Su Birliği, Şarköy, Mürefte ve Hoşköy Belediye Başkanlığı tarafından imzalanacak protokol hakkında bilgi verdi. ‘İçme, Kullanma ve Endüstri Suyu Sağlanması İle İlgili Protokol’ün DSİ Genel Müdürlüğü İçmesuyu Dairesi Başkanlığı tarafından imzalanması için 30 Ekim 2012 tarihinde üst yazı ile birliğe gönderildiğini bildiren Birlik Başkanı Özacar, şunları kaydetti:

“Birlik yönetimimiz tarafından incelenen protokol, nüfus ve su ihtiyaç projeksiyonlarına göre hesap ve tahsis edilmiş olan su miktarlarının gerçeği yansıtmadığı anlaşılmıştır. Hazırlanan ilk protokolde Gelibolu Gökbüet Barajı Su Birliği’ne verilecek su yıllık yüzde 49,64 oranında 6 milyon 770 bin m3, Şarköy’e yüzde 44,72 oranında 6 milyon 100 bin m3, Mürefte’ye yüzde 3,37 oranında 460 bin m3 ve Hoşköy’e yüzde 3,37 oranında 310 bin m3 olarak hesaplanmıştı.

Söz konusu protokolde gerekli düzeltmelerin yapılması için 05 Aralık 2012 tarihinde birliğimiz tarafından DSİ Genel Müdürlüğü, İçmesuyu Dairesi Başkanlığına cevabi itiraz yazımız yazılmıştır. Söz konusu protokol hakkındaki görüşlerimiz değerlendirilmiş olup, protokolde itiraza konu olan maddeler değiştirilerek 08 Ocak 2013 tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü, İçmesuyu Dairesi Başkanlığı yazısında protokol, tarafımıza imzalanması için gönderilmiştir.”

Buna göre yeni hazırlanan protokol gereği, Gelibolu Gökbüet Barajı Su Birliği yıllık yüzde 55,17 oranında 9 milyon 270 bin m3, Şarköy yüzde 38,63 oranında 6 milyon 49 bin m3, Mürefte yüzde 4,35 oranında 730 bin m3 ve Hoşköy yüzde 1,85 oranında 310 bin m3, Çokal Barajı’ndan yıllık olarak su alacak. İmzalanan protokol gereği müşterek olarak kullanılacak olan arıtma tesisinin işletilmesi işi de konulan ek madde gereği Gelibolu Gökbüet Su Birliği tarafından yapılacak.

Protokol hakkındaki görüşmeler tamamlandıktan sonra protokolün imzalanması için Gelibolu Gökbüet Su Birliği Başkanı M. Mustafa Özacar’a yetki verilmesine oy birliği ile karar verildi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir