Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’na Panoramik Müze Yapılacak

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’na Panoramik Müze Yapılacak
22 Mayıs 2010

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’na Çanakkale Deniz Zaferi’ni ve Çanakkale Savaşı’nı anlatan bir panoramik müze yapılacağını belirterek, ” Bu müzeyi Eceabat ile Kilitbahir çevresinde yapmayı planlıyoruz” dedi.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda incelemelerde bulunmak üzere öğle saatlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte helikopterle Çanakkale’ye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tarihi yarımadada 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi’ni ve Çanakkale Savaşı’nı anlatan bir panoramik müze çalışmasını yürüttüklerini belirterek, “İstanbul’da Topkapı’da 1453 Panaroma Müzesi geçen yıl İstanbul Büyükşehir belediye başkanı Kadir Topbaş’ın büyük gayretleri ile ve yapımcı arkadaşların da büyük bir mahareti ile ziyarete açıldı. Bu sayede İstanbul’da büyük ilgi gören yeni bir müze kazandık. Ondan ışık alarak Çanakkale’de de böyle bir müze yapılması konusunda uzun bir süredir düşüncemiz vardı. Bunu sayın başbakanımız da yakından takip ediyor. Burada yer seçimi konusunda yerinde bir gözlem yapmamız gerekiyordu. Dün Ankara’da sayın başbakanımız bu yerin biran önce tespitinin yapılmasını bizden istedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız bu konuda daha bilgili olduğu için onunla ve yapımı üstlenebilecek arkadaşlarımızla birlikte buraya geldik. Eceabat Kilitbahir çevresinde birkaç alternatif var. Bu yerler olabilecek gibi gözüküyor. Gerçekten boğazdan geçen gemilerin gece ve gündüz görebilecekleri güzergahta olacak bu müze. Burası Çanakkale savunmasını ve Çanakkale Deniz Zaferi’ni binlerce metrekarelik bir alan içinde 360 derecelik bir açı içinde sergileyebilecek bir müze olacak. 1 yıldan daha kısa bir süre içinde 18Mart 2011 törenleri öncesine burayı yetiştirmek istiyoruz. Bu kadar kolay olmayabilir ancak, bunu yetiştirmeye çalışacağız. Bugün bu sebeple önemli bir adım atmış olduk” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte öğle yemeği yedi. Bakan Günay saat 16.00 sıralarında Çanakkale’den ayrıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir